ERR 2009

Ülevaade Eesti Rahvusringhäälingu tegemistest aastal 2009.

Jaanuar

1. jaanuar - uueneb ETV ekraanigraafika. Eetrisse jõuavad humoorikad vaheklipid algava loovuse ja innovatsiooni aasta tähistamiseks. Vaheklippide kunstnikud on Meelis Arulepp ja Margo Busch filmistuudiost A Film Eesti. Muusika autorid Sten eripov ja Raul Saaremets. Režissöör René Vilbre. Klipid on sündinud koostöös Euroopa loovuse ja innovatsiooni aasta Eesti projektimeeskonnaga.

1. jaanuar – ETV toob igal õhtul eetrisse luuletused. Oma tekste loevad luuletajad ise. Autorite hulgas on luuletajate paremik. Luuletusi valib ekraanile Jürgen Rooste.

2. jaanuar - ETV2 programm laieneb kolmele huvigrupile. Lastekanalina alustanud ETV2-e programm pakub jätkuvalt saateid lastele, tuues juurde saated venekeelsele elanikkonnale ning kvaliteetsed sarjad ja filmid. Venekeelset Aktuaalset kaamerat näeb uuest aastast ETV2-s, alustab ka uus venekeelne diskussioonisaade "Vandekohus".

3. jaanuar – Eesti vanima ja suurima popmuusikaküsitluse, Raadio 2-e Aastahitt 2008, võidab Kerli Kõiv looga "Walking On Air". Aastahitt tähistab käesoleval aastal oma 15ndat sünnipäeva.

4. jaanuar – alustab Vahur Kersna saatesari "Täna õhtul...". Tegu on vestlus-kontserdiga, kus armastatud muusik või ansambel esineb intiimses kontserdisaalis oma kõige suuremate fännide ees. Esimeses saates on külaliseks Tõnis Mägi. Saatejuht Vahur Kersna, režissöör Tarvo Mölder, produtsent Piret Priisaar.

6. jaanuar - Klassikaraadio kogub kuulajate muusikaelamusi aastalõpuküsitlusega "Muusikaelamus 2008", milles osaleb üle kahesaja kuulaja. Sündmustena toodi välja: osalemine öölaulupeol "Märkamisaeg", Jõulujazzi sündmused, Berliini Filharmoonikute külalisesinemine, rock-ooper "Ruja", ERSO Paavo Järvi juhatusel, Riho Sibula juubelituur, Põhjamaade Sümfooniaorkestri tegemised, Ernesaksa juubelikontserdid, Vox Clamantise uus plaat, Tobiase "Joonase lähetamine" jm.

8. jaanuar – ETVs alustab uus saatesari "Reisile minuga", mis näitab maailma eri paiku, kus igal reisisihil on uus saatejuht. Nii käib Montenegros ja Albaanias Linnar Priimägi, Korfu saarel seikleb Imre Kose, Hispaanias Salvador Dali radadel rändab kunstnik Jaan Toomik. Saate toimetaja, režissöör ja produtsent on Tiina Park. Tootja FREE STUDIO.

10. jaanuar – ETV-s algab lavastuslik telemäng "KeeleVägi", mis on uus maagilises võtmes lavastuslik telemäng, kus pannakse proovile koolinoorte lugemus, keelevaist ja loogiliste seoste leidmise oskus. Telemängu väljamõtlejad ja produtsendid on Eesti Draamateatri näitlejad Mait Malmsten ja Anti Reinthal.

11. jaanuar - Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valivad Aasta Muusikuks (2008) koorijuhi Tiia-Ester Loitme pikaajalise väljapaistva tegevuse eest Eesti parima tütarlastekoori Ellerhein juhtimisel.

12. jaanuar – ETVs algab Indrek Treufeldti juhtimisel mälumäng koolinoortele "Tunne Euroopat", mis kontrollib koolinoorte teadmisi Euroopa Liidu kohta.. Toimetaja Timo Tarve, režissöör Marek Miil, tegevprodutsendid Ruth Heinmaa ja Tiina-Mari Koljak

13. jaanuar – ETVs alustab Maire Aunaste ja Emil Rutiku juhtimisel "Head uudised". Saadetes osalejaid ühendab positiivne maailmanägemine ja tahtmine oma elu näitel julgustada inimesi elama just nii, nagu tundub õige ja omane. Juttudele lisaks kuuleb muusikat, mis sünnib kohapeal.

22. jaanuar – toimub Raadioteatri kuuldemängu "Maailma parim küla" esimene avalik kuulamine ja tegijatega kohtumine Von Krahli teatris. Urmas Vadi kirjutas kuuldemänguks oma fantaasia Noa laeva loost. Algidee ja tegelaskond on pärit Arto Paasilinna romaanist "Maailma parim küla".

26. jaanuar - YLE Radio 1 "Ääniversumi" saates kõlab Raadioteatri kuuldemäng "Päev", mis on auhinnatud Berliinis toimunud televisiooni ja raadio teoste festivalil "Prix Europa". Kuuldemängu autor ja režissöör on Andres Noormets, helirežissöör Külli Tüli.

28. jaanuar – ETV2-s alustab uus venekeelne majandussaade "Tegutse!", mille tegijad on võtnud üheks suuremaks eesmärgiks aidata inimestel tööturul paremini toime tulla. Saatejuht on majandusajakirjanik Jekaterina Rodina. Saate toimetaja on Marika Kaasik, režissöör Olga Käo, produtsent Ene-Maris Tali. Saatesari valmib koostöös Haridus-ja Teadusministeeriumiga Euroopa Sotsiaalfondi toel.

Veebruar

1. veebruar - Klassikaraadio tähistab ühe suurima 19. sajandi helilooja Felix Mendelssohni 200. sünniaastapäeva. Eetris on kaheksatunnine Euroraadio kontserdiprogramm.

5. veebruar - Rahvusringhääling avab teadusportaali teadus.err.ee, mille vaateväljas on loodus-, täppis- ja reaalteadused, ajalugu, kultuurantropoloogia, religioon jpm. Portaal juhatab huvilisele lihtsasti kätte teadusteemalisi ja üldharivaid saateid ja saatelõike rahvusringhäälingu programmides. Eelvalikusõela läbinud tele- ja raadiokavast leiab kõik teadus-, haridus- ja silmaringisaated Eesti Rahvusringhäälingu kanaleis. Teadusportaali arendavad ja toimetavad Priit Ennet ja Aivi Parijõgi.

6. veebruar - Klassikaraadios taasalustab diskussioonisaade "Räägivad", kus aktuaalsetel ja aegumatutel teemadel arutlevad loomeinimesed. Saatesari keskendub juhtumistele ja probleemidele meil ja mujal, seletab neid lahti, kutsub kaasa mõtlema ja arutlema. Saadet veavad Ignar Fjuk, Ülle Madise ja Kaarel Tarand.

9. veebruar - Eesti Rahvusringhäälingu spordiportaal ja klubi Tartu Maraton korraldavad maratonilugude konkursi "Minu Tartu Maraton 2009". Oodatud on maratonijutud 2009. aasta Tartu Maratonist. Lood avaldatakse ERR-i suusaportaalis sport.err.ee/suusk. Parim lugu trükitakse ära Tartu Maratoni juubeliraamatus. Lugusid loevad ja tunnustavad Raul Olle, Tiit Pekk, Veikko Täär, Jaanus Pruuli, Tarmo Tiisler ja Indrek Kelk.

9. veebruar – ETV lasteprogramm "Saame kokku Tomi juures" on eetris juba viiesajandat päeva. Kahe ja poole aasta jooksul on Suure-Peetri pööningustuudios argiõhtutel külas käinud suur hulk toredaid külalisi maotaltsutajast riigi presidendini. On meisterdatud, lauldud ja tantsitud ning tehtud ise nukuteatrit.

20. veebruar - Piret Kriivan ja Mati Talvik pälvivad Kaitseliidu eriteenete medali. Piret Kriivan pälvib Kaitseliidu kõrge autasu panuse eest Eesti ajaloo selgitamisel laiemale üldsusele Vikerraadio saatesarjas "Eesti lugu". Eesti Televisiooni saatejuht ja toimetaja Mati Talvik saab autasu Eesti ajaloo uurimise ja jäädvustamise eest telesarjas "Eesti aja lood".

23. veebruar - Raadioteater kuulutab 81. sünnipäeva eel välja kuuldemängude kirjutamise võistluse võitjad. Võistlusele saadeti 64 tööd. Žürii kooseisus Ott Karulin, Sven Karja, Kalju Orro, Pille-Riin Purje ja Toomas Lõhmuste otsustas anda välja kolm auhinda: 1. auhind "Vaikus ja karjed", autor Andres Noormets; 2. auhind "Forss minoor" ,autorid Ernst Miil ja Andri Luup; 3. auhind "Laviin" , autor Martin Algus.

Märts

Märts on Klassikaraadios ooperikuu, mil eetris kõlab tavapärasest rohkem ooperimuusikat. Kavas on üheksa täispikka ooperiõhtut, sealhulgas neli otseülekannet New Yorgi Metropolitan Operast.

1. märts - Tiina Kaalep alustab tööd rahvusringhäälingu juhatuse liikmena hakates kureerima rahvusringhäälingu kõigis programmides uudiste- ja ühiskondlik-poliitilisi saateid, uudisteportaalide tööd ning majandus- ja välispoliitikasaateid. Tiina Kaalep lõpetas 1987. aastal Tartu Ülikooli ajakirjandusosakonna raadio eriharu. Alates 1987. aastast töötas Eesti Raadio Päevakaja reporterina Tartu stuudios, 1990. aastal lisandus uudistele teadus- ja folkloorisaate juhtimine. Alates 1992. aastast Raadio 2-e Tartu toimetuse juht ja saatejuht. 1994-1998 ajalehe Postimees uudistetoimetuse juht. 1998-2002 ajalehe Eesti Ekspress A-osa juht ja peatoimetaja asetäitja. 2002-2006 ajalehe Eesti Ekspress peatoimetaja, AS Eesti Ekspressi Kirjastus juhatuse liige. 2006 kuni veebruar 2009 - suursaadik Mart Tarmaku abikaasana välislähetuses Portugalis.

4. märts - Klassikaraadio ja ETV tähistavad Gustav Ernesaksa kuulsa koorilaulu "Mu isamaa on minu arm" 65. sünnipäeva.

7. märts - konkursi EESTI LAUL 2009 võidab Urban Symphony Sven Lõhmuse looga "Rändajad". Valik kümne võistluslaulu vahel tehti kahes voorus. Esimeses liideti žürii poolt ja telefonihääletusel antud punktid, nende põhjal pääsesid edasi Urban Symphony ja Traffic. Võitja selgus teises voorus telefonihääletuse tulemusel.

11. märts - suur osa ETV programmist on nüüd vaadatav internetis. Aadressil www.etv.ee/otse kantakse otse üle kõik omasaated - Terevisioon, Aktuaalne kaamera, Pealtnägija, Paar, Foorum, Vabariigi kodanikud, Laululahing jpt. Osaliselt saab vaadata ka sisseostetud saateid, näiteks spordiülekandeid. Ühe põneva lisaväärtusena telesaadetele on võimalik vaadata veebikaamerapilti Laululahingus osalevate kooride proovidest, kus valmistutakse õhtuseks otsesaateks.

14. märtsLaululahing alustab taas ETV-s. Esimeses otsesaates kohtuvad Tallinna Ülikooli kammerkoor, segakoor Let`s Bank ja Kambja laulukoor Läte. Saatejuht on Tarmo Leinatamm, muusikajuht Anti Kammiste. Režissöörid Ülle Õun ja Rahel Selge, toimetajad Anu Välba ja Kaileen Mägi, produtsent Eva Katariina Taimre.

14. märts – Raadio 2 jagab hiphop-muusika auhindu. Kahetunnist otsesaadet juhivad Programmi ja Linnadžungli tegijad ühiselt. Eesti ja välismaa arvestuses selguvad võitjad kategooriates: parim uustulnuk, parim album, parim lugu, parim MC, parim DJ jpm. Esikohavõitjatele antakse auhinnad üle samal õhtul Von Krahli teatri baaris toimuval auhinnagaalal.

19. märts - Klassikaraadio tähistab Eesti Vabariigi hümni looja Fredrik Paciuse 200. sünniaastapäeva.

23. märts – Vikerraadio taaselustab kuulajatele armsaks saanud rubriigi "Lapsesuu ei valeta". Toimetajad Haldi Normet-Saarna ja Tiina Vilu vestlevad viie- kuni kümneaastaste lastega kõikvõimalikel teemadel: räägitakse elust, loodusest, inimestest, igapäevastest tegemistest, rõõmudest ja muredest.

24. - 30. märtsini näeb ETV kahel kanalil iluuisutamise 99. maailmameistrivõistlusi, mis toimuvad esmakordselt Los Angeleses. Eestit esindavad üksiksõitja Jelena Glebova, jäätantsijad Kristjan Rand ja ameeriklanna Caitlin Mallory ning paarissõitjad Maria Sergejeva ja Ilja Glebov.

27. märts - ETV näitab Eesti teatriaasta auhindade üleandmist suurel peol Rakvere Teatris. Õhtu lavastaja on Jaanika Juhanson, pidulikku sündmust kommenteerib Üllar Saaremäe. Videosalvestuse režissöör on Marek Miil, toimetaja Gerda Kordemets, produtsent Ene-Maris Tali.

29. märts - Rahvusringhäälingu programmid tähistavad president Lennart Meri 80. sünniaastapäeva tema mälestuspäevaga. ETV-s ja ETV2-s on kavas mahukas filmiprogramm, raadioprogrammid pühendavad sellele päevale erisaated. Ekraanile jõuab Jaak Lõhmuse äsjavalminud dokumentaalfilm "Filmilooja profiil: Lennart Meri. Esimene visand". Samuti näitab ETV New Yorgi filmifestivalil auhinnatud Lennart Meri dokumentaalfilmi "Linnutee tuuled". Lisaks on ETV2-s 6 tundi vältav eriprogramm, näidates dokumentaalfilme "Veelinnurahvas", "Kaleva hääled" ja "Toorumi pojad" ning saateid, kus president Lennart Meri intervjueerivad Urmas Ott ja Vahur Kersna. Vikerraadio ja Klassikaraadio pakuvad ülevaate aruteludest, mis toimusid Lennart Meri "Hõbevalge" taasilmumise puhul Kirjanike Majas Eesti Päevalehe korraldatud seminaril. Lisaks on raadioeetris mitmeid salvestatud saateid seotult president Meriga.

Aprill

1. aprill - Klassikaraadio tähistab sünnipäeva kahe meeleoluka kontserdiga. Sünnipäevakontsert kõlab eetris kuulajate soovil valitud paladega. Sünnipäevale pühendatud stuudiokontsert "Igaühele midagi" on Klassikaraadio otse-eetris ülekandena raadiomaja 1. stuudiost.

1. aprill - Eesti kuulatavaim raadiojaam Vikerraadio tähistab 42. sünnipäeva. Vikerraadio alustas Eesti Raadio teise programmina 3. aprillil 1967. aastal kell 16.30. Sel päeval olid kavas uudised, "Muusikaline kaleidoskoop" ja "Rõõmsad viisid". Vikerraadiost on alguse saanud veel tänagi kultussaadete hulka kuuluvad "Mnemoturniir", "Keskööprogramm" ja "Kultuurikaja" ning viimase aastakümne menusaadetest "Müstiline Venemaa", "Kuula rändajat", "Aja jälg kivis" ja "Rahva teenrid".

16. aprill - Vikerraadios algab laulu- ja tantsupeo rubriik "ÜhesHingamine", mis astub ühte sammu suvise laulu- ja tantsupeo viimaste ettevalmistustega. Saate toimetaja on Meelis Kompus.

16. aprill - Klassikaraadio koostöös Soome Yleisradioga vahendab kuulajatele Helsingist Finlandia Talost Arvo Pärdi uusima suurteose Neljanda sümfoonia. Helsingi Linnaorkestrit dirigeerib Türgi dirigent Cem Mansur. Tegemist on Arvo Pärdi sümfoonia Euroopa esiettekandega.

19. aprill - ETV Noortekoor Külli Kiiveti juhatusel võidab Šveitsis toimunud 45. rahvusvahelisel koorifestivalil "Montreux Choral Festival 2009" nii žürii peapreemia kui ka parima kava ja interpretatsiooni ning kohustusliku laulu preemia.

21. aprill - Vikerraadio saade "Huvitaja" lülitub riigieksamite lainele. Vesteldakse koolipsühholoogiga, juttu tuleb eksamite korralduslikust poolest, uuritakse, mis on sel aastal teistmoodi. Räägitakse kirjandist ja paljudest muudest riigieksamitega seonduvatest teemadest. Saatejuhid on Krista Taim, Mart Ummelas ja Meelis Süld.

29. aprill – Raadio 2-e maailmamuusikasaate "Etnokonservid" ja Eesti Pärimusmuusika Keskuse koostöös selgitatakse välja Eesti parimad etnomuusikud aastal 2008. Parim album - Zetod "Lätsi tarrõ tagasi"; Parim bänd – Zetod; Parim laulja - Jalmar Vabarna; Parim instrumentalist - Jalmar Vabarna; Zetod "Kergotamine"; Parim uustulnuk – Paabel; Parim artist - Jalmar Vabarna; Parim töötlus - Metsatöll/Kukerpillid – "Suured koerad, väiksed koerad".

Mai

1. mai - ETV, ETV2, Vikerraadio ja Raadio 4 vahendavad Minu Eesti mõttetalguid. Otselülitused Eestimaa erinevatest paikadest jõuavad rahvusringhäälingu programmide kaudu kuulajate ja vaatajateni.

2. mai - Raadioteatris esietendub Andres Noormetsa kuuldemäng "Öö". Teksti autor, lavastaja, näitleja Andres Noormets; helilooja, muusik, muusikapedagoog Taavi Kerikmäe; helirežissöör Külli Tüli.

3. mai - Laululahingu võidab Tõrva Laulustuudio neidudekoor.

7. mai – ETV2-s alustab uus venekeelne kultuurimagasin "Batareja". Eesti kultuurielu on kirev, kiire ja põnev - ka see osa, mis kulgeb mõnes muus keeles peale riigikeele. "Batareja" on loodud selle elu jälitamiseks ja tele-ekraanile meelitamiseks. Saatejuht Jelena Skulskaja, režissöör Ülle Õun, toimetajad Piret Jürman ja Juku-Kalle Raid, produtsent Ene-Maris Tali.

7. mai - Euroopa Ringhäälinguregulaatorite Liidu aastakoosolek toimub Tallinnas, külalisi võõrustab ERR. EPRA-sse kuulub 51 institutsiooni 42-st riigist, teiste hulgas Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu.

12. mai - Eesti Rahvusringhääling ja Eesti Kurtide Liit kuulutavad välja konkursi kuulmispuudega ajakirjanike koolitusele, mille lõpetajatest kahele pakub rahvusringhääling osalise tööajaga tööd viipekeelsete uudiste toimetajana. Koolitusel tehakse sissejuhatus teleajakirjandusse, ühiskonnaõpetusse, ajakirjanduseetika õpetusse ja esinemiskoolitusse. Tutvutakse Soome Yleisradio viipekeelsete uudiste tööprotsessiga.

13. juuni - ETV populaarne suvesari "Laulge kaasa" Reet Linna juhtimisel alustab kümnendat hooaega. Salvestuste saatemuusikat teevad Henn Rebane, Tiit Saluveer ja Are Jaama. Režissöör on Jaanus Nõgisto, helirežissöör Priit Kuulberg, produtsent Valdur Sepp. Suurim roll on aga tuhandetel laulusõpradel, kelleta saade sündida ei saaks.

29. mai - Valdo Pandi nimelise ajakirjanduspreemia pälvib Mihkel Kärmas. Laureaaditiitli toob Kärmasele silmapaistvalt hea ajakirjanduslik töö. Mihkel Kärmas ja kümme aastat eetris olnud Eesti Televisiooni uuriva ajakirjanduse lipulaev "Pealtnägija" on muutunud sünonüümideks. Märtsis 2009 läks eetrisse 350. saade. Sama kaua on "Pealtnägija" olnud kümne vaadatuima saate hulgas - sellise saavutuseni ei ole teised Eesti telesaated küündinud. Kärmas on teinud ka pikemaid teemasaateid "Pealtnägija ekstra".

29. mai - Rahvusringhäälingus jagatakse traditsioonilisi kolleegipreemiaid.
Parim naissaatejuht televisioonis - Anu Välba; Parim naissaatejuht raadios - Kaja Kärner; Parim meessaatejuht televisioonis - Urmas Vaino; Parim meessaatejuht raadios - Meelis Kompus; Parim telesaade – Pealtnägija; Parim raadiosaade - Huvitaja
Parim uue meedia projekt - otseülekanded ERR-i portaalides; Parim reporter - Anatoli Tafittuk; Parim teletoimetaja - Ivo Laev; Parim raadiotoimetaja - Maris Uusna; Parim režissöör - Marek Miil; Parim helimeister - Tanel Klesment; Parim pildimeister - Raul Priks; Parim säilitaja - Heli Teedla, heliarhiivi vastutav toimetaja; Parim arendaja - Aivar Pau, portaalide peatoimetaja: Parim kolleeg - Riina Litov, Raadio 2-e tegevtoimetaja; Parim korraldaja - Eva Katariina Taimre, režissöör-produtsent.

1. juuni - ETV-s näeb saadet "Tehas teispool kuud", mis räägib Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti seitsmendast lennust. Rõõmu oma elust jagavad: Anatoli Tafitšuk, Johannes Veski, Karl Kena, Kati Ong, Maarika Mesipuu, Maarius Pärn, Mairi Jõgi, Marilyn Jurman, Merilin Kirbits, Natali Lohk, Rauno Kaibiainen, Taavi Lepik, Helen Rekkor. Saate autor on Elo Selirand, tegevprodutsent Kadi Katarina Priske.

4. juuni - Eesti lipu 125. sünnipäeva puhul on rahvusringhäälingu programmides kavas mitmeid saateid ja ülekandeid. ETV vahendusel saab osa varahommikusest lipu heiskamisest Toompealt. Lisaks on kavas dokumentaalfilm "Sinine ja must ja valge" ning otseülekanne Otepäält Eesti lipu sünnipäeva auks korraldatavalt kontserdilt. ETV2 näitab "Eesti lipu lugu", Klassikaraadio pühendab terve päeva lipu auks. Vikerraadio teeb samuti hommikuse otselülituse Toompeale. Raadio 2 kajastab päeva läbi saatepäeva kuulajatele infot jagades. Raadio 4-s on hommikukavas Eesti lipule pühendatud saatelõigud, kuuleb reportaaži pidulikust lipu heiskamisest ning Ene Ergma kõne vahendatakse tõlkega, lisaks tehakse reportaaže Tartust ja Otepäält, Eesti lipu sünnipäevapidustustelt.

5. juuni - Raadioteater on Türil toimuva Kevadfestivali koostööpartner. Festivali märksõnadeks on muusika ja loodus, tänavu on teemaks valitud "vesi". Ööülikool avab Türi Kevadfestivalil päevase osakonna. Toimuvad loengute avalikud salvestused. "Ökopunk" ja "Vesi – elu lähte mineraal".

7. juuni - Eesti Televisioonis ja Klassikaraadios on maestro Eri Klasi 70. sünnipäeva tähistamiseks kavas mitu temaatilist saadet dirigendist, mis on salvestatud läbi aastate. Üle kantakse ka Raekoja platsil toimuv kontsert "...kui su hing on noor...".

7. juuni - algab rahvusvaheline heliloojate rostrum, kus Eestit esindavad Tauno Aintsi teos "1film" Ansambel U: ettekandes ja Mirjam Tally sümfooniline teos "Turbulence" ERSO esituses, Risto Joosti dirigeerimisel, mis tuleb kümne parima soovitatud teose hulka. Rostrumi žürii tööst võtab osa Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder.

12. juuni - ETV tähistab Ivo Linna juubelit uue saatega "60 x Iff". ETV2 näitab sel puhul nostalgiaprogrammi. Ivo Linna 60. sünnipäevale on pühendatud ka Vikerraadio saade "Muusika ja mõnda".

18. juuni – ETV alustab uut saatesarja "Tööotsija", mille igas saates leiab üks eestimaalane endale uue töökoha. "Tööotsija" saade jälgib reaalseid töökonkursse ja teeb tööotsingutel toimuva nähtavaks. Saatejuht Urmas Vaino, režissöörid Marek Miil ja Tarvo Mölder, toimetaja Õie Arusoo ning produtsent Hannela Lippus. Saatesarja valmimist toetab Euroopa Sotsiaalfond

19. juuni - allkirjastatakse Rahvusringhäälingu uue hoone "Ring-Hääl-Hing" insenerosade projekteerimise-peaprojekteerija teenuse leping projekteerimisbürooga EA Reng. Ühtlasi allkirjastatakse kokkulepe ERR-i, EA Rengi ja maja arhitekti Erik Nobeli (Nobel arkitekter AS) vahel, mis reguleerib kolme osapoole edasist koostööd. Eesti Rahvusringhäälingu uue hoone asukoht on aadressil Tuisu 21, Tallinnas Kristiine linnaosas. Projekteerimistööde aluseks on 2007. aasta augustis rahvusvahelise avatud arhitektuurikonkursi võitnud Nobel arkitekter AS ideelahendus "RING-HÄÄL-HING".

22. juuni – ETV teeb otseülekande Vabadussõja võidusamba avamisest Tallinnas Vabaduse väljakult, kus toimuvat vahendab Meelis Kompus. Kõneleb president Toomas Hendrik Ilves ning Tallinna, Tartu ja Pärnu paarisajast lauljast koosnev segakoor kannab ette Urmas Sisaski oratooriumi "Pro Patria".

23. juuni – Rahvusringhäälingu programmid vahendavad otse Võidupüha paraadi Jõgevalt.

27. juuni - "TuleTulemine" ETV-s jälgib laulu- ja tantsupeo tule teekonda. Tule tulemisel hoiavad silma peal Kinobussi meeskond ja ETV võttegrupp eesotsas reporter Anu Välba, toimetaja Piret Suurväli ja režissöör Eva Katariina Taimrega.

29. juuni - ETV koostöös Leviraga toob osa laulu- ja tantsupeo ülekandeid vaatajateni ka kõrge pildikvaliteediga HD testkanalil. Seekordne pidu jõuab vaatajani rahvusringhäälingu uue ülekandebussiga, mis võimaldab kontserte esmakordselt üle kanda ETV testkanalil HD resolutsioonis. Kõrgeraldusega televisiooni (HDTV, High Definition Television) saavad näha kõik tavaantenniga vastuvõetava digilevi vaatajad, kel on HD-toega digiboks või digiteler. HDTV kanali vaatamine on kõigile tasuta, samuti pole selle vastuvõtuks vaja liituda ühegi teenusepakkujaga. Lisaks jookseb HD testkanalil valikprogramm laulu- ja tantsupidudega seotud arhiivimaterjalidest, katkendid 2007. aastal toimunud X Noorte Laulu- ja tantsupeost "Ilmapuu lävel" ning kaks ERR-is digiteeritud Eesti Telefilmi dokumentaalfilmi.

Juuli

2. juulilaulu – ja tantsupidu ERR-i telekanalites.
ETV2 muutub laulu- ja tantsupeo kanaliks juba proovidest alates ja toob vaatajateni taustamelu, jagab infot nii peopaigast kui ka linnast ning näitab peost teistsugust vaadet traditsioonilise kõrval. ETV2 loomingulisse meeskonda kuuluvad Mart Normet, Sven Paulus, Tiina Kaalep, Hanno Tomberg, Olev Kenk, Elis Aunaste, Iiris Saluri, Triin Tuula ja veel mitmed teised. Meeskond on moodustatud ainult vabatahtlikest. Laulu- ja tantsupeo ülekandmiseks ETV kanalitel on kasutusel kokku 4 liikuvat ülekandejaama, 38 kaamerat ja 4 kraanat. Laulu- ja tantsupeo projekti vastutav toimetaja on Gerda Kordemets, vastutav produtsent Helen Valkna.

2. juuli - laulu- ja tantsupidu rahvusringhäälingu raadioprogrammides.

Vikerraadio vahendab otseülekandes mõlemad laulupeo kontserdid, teeb otsereportaaži rongkäigust ning nädala jooksul lülitusi laulu- ja tantsupeo proovidelt. Reporterid on Meelis Kompus, Tiina Vilu, Tarmo Tiisler ja Marge-Ly Rookäär.

Raadio 2 teeb reportaaže ja intervjuusid nii laulu- ja tantsupeolt kui ka eelproovidest.
Reporterid Madis Kimmel ja Margus Kamlat külastavad koole, kus üle Eesti saabunud noored ööbivad ning uurivad, mis toimub pärast proove. Laulu- ja tantsupeo üldjuhtidega räägitakse sellest, kuidas sujusid ettevalmistused.

Raadio 4-s on 4. juunil eriprogramm, mis on pühendatud laulupeole. See algab kell 14 ning lõpeb koos laulupeo kontserdiga. Pidupäeva saatejuhid on Natalja Sikkemäe, Irina Svensson ja Aleksandr Lukjanov, reporterid rongkäigus ja Lauluväljakul Kirill Krabu ja Dina Treial. Päeva jooksul meenutatakse laulupidude ajalugu, korrates Jelena Nemirovitt-Danttenko arhiivisaateid; kavas on ka vestlused Gustav Ernesaksa ning Alo Ritsinguga Raadio 4 helisalvest.

5.juuli - ETV näitab seitset XXIII Pärnu rahvusvahelise dokumentaalfilmide festivali filmi teemal "Minu keha".

7. juuli - ETV Noortekoor Külli Kiiveti juhatusel võidab Suurbritannias toimunud 63. rahvusvahelisel koorifestivalil "Llangollen International Musical Eisteddfod" esimese koha naiskooride, teise koha rahvalaulukooride ja neljanda koha noortekooride kategoorias.

13. juuli - ETV-s algab lustlik seitsmeosaline meresaade "Sadam otsib meremeest", mille purjedesse puhuvad tuult kartmatud maarotid Anatoli Tafittuk ja Urmas Vaino. Saatejuhid astuvad seitsme saate jooksul maale enam kui kümnel saarel ja sadamas nii Eestis kui ka Soomes.

17. juuli - Klassikaraadio vahendab oma kuulajatele maailma suurima ja mainekama klassikafestivali BBC Proms.

August

11. august - Rahvusringhääling tähistab Uku Masingu 100. sünniaastapäeva temaatilise programmiga ETV-s ja Vikerraadios.

15.august - ETV saatejuht ja mitmete saadete autor Indrek Treufeldt pälvib B. G. Forseliuse Seltsilt 1. klassi medali Suur Kuldtukat saatesarjade "11 000 aastat hiljem" ja "Tunne Euroopat" eest.

19. august - ETV viipekeelsete uudiste toimetajateks valitakse Kristel Laansoo ja Aivo Erm, kes lõpetasid spetsiaalsed ajakirjandusõpingud Rahvusringhäälingus. Üksteist aastat on "Aktuaalse kaamera" uudiseid viipekeeles vahendanud tõlgid. Nüüd asuvad kuulmispuudega inimesed ise uudiseid valima ja edastama ning lisaks põhiuudistele ka oma kogukonna jaoks olulisi teemasid käsitlema.

23. august - ETV näitab kahte värsket dokumentaalfilmi: "Balti loorberid" ja "Põlevad piirid". Esimese autor on Mati Talvik, režissöör ja produtsent on Toomas Lepp, tootja Videomeedia. Dokumentaalfilmi "Põlevad piirid" autorid on Juhan Aare ja Igor Gräzin, režissöörid Juhan Aare ning Toomas Lepp. Tootja Eesti Kultuurfilm.

September

1. september - Vaiko Eplik ja Toomas Luhats naasevad üheskoos raadioeetrisse särtsakas Vikerraadio saates "Keskküte". Saates on teemaintervjuud, esitletakse pärle raadio põhjatust fonoteegist, tuntud inimesed räägivad oma elamustest ja jagavad soovitusi kultuuri, looduse või mis tahes muust vallast. Teise saatejuhtide paarina on "Keskkütet" ülal hoidmas Maian Kärmas ja Margus Vaher.

3. september - Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 90. sünnipäeva puhul on Klassikaraadios kavas saatesari Tallinna Konservatooriumi ajaloost.

7. september - Rahvusringhäälingu raadiouudiste toimetust asub juhtima Märt Treier, kes on raadiomajaga töiselt seotud olnud juba 14 aastat. Ta alustas 1995. aastal Klassikaraadio toimetajana ja viimastel aastatel on olnud Vikerraadio hommikuprogrammi üks saatejuhte. Telekanalis TV3 töötas Märt Treier kokku 10 aastat, neist kolm viimast uudistetoimetuse juhatajana.

8. september - "Aktuaalse kaamera" Lõuna-Eesti korrespondent Ragnar Kond vahendab rahvusringhäälingu teleuudistele varasemast enam Lätis toimuvat, eesmärgiga tuua eestlasteni järjepidevalt värskeid uudised lõunanaabritelt.

16. september - Rahvusringhäälingu valimisdebatid sünnivad ETV ja Vikerraadio koostöös. Kolmapäeviti näeb ETV-s ja kuuleb Vikerraadios kuni valimisteni "Valimisstuudiot" Andres Kuuse ja Lauri Hussari juhtimisel. Vikerraadio päevased valimissaated jõuavad eetrisse Narvast, Tartust, Paidest, Pärnust ja Tallinnast. Saadetes "Uudis+" ja "Reporteritund" uurivad saatejuhid Arp Müller, Lauri Hussar ja Andres Kuusk piirkondlike probleemide tagamaid ja võimalikke lahendusi.

18. september – Vikerraadio tähistab Euroopa keelte nädalat. Igal tööpäeval tutvustab "Huvitaja" saade ühte Euroopas kõneldavat keelt või keelte rühma. Teemanädala eesmärk on keelte õppimise ja laiema kasutamise väärtustamine.

28. september - Estonia katastroofi 15. aastapäevale pühendavad eriprogrammi Klassikaraadio ja ETV2, Vikerraadios on eetris Reporteritunni teemasaade.

Oktoober

1. oktoober - oktoober on Klassikaraadios koorimuusika kuu, tunnustades Eesti koorimuusika arengut ja tõestab selle sobivust raadiosse. Oktoobrikuus jõuab eetrisse 60 tundi koorimuusikat.

3. oktoober - Raadioteatris tuleb esiettekandele Hugo Raudsepa följeton "Õngitsejad" (1927). Osades Elisabet Tamm ja Jaan Rekkor. Näitejuht Pille-Riin Purje, toonmeister Külliki Valdma.

3. oktoober - Klassikaraadio vahendab Tallinna Metodisti kirikust otseülekandes Arvo Pärdi "Berliini missa" . Esinevad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Daniel Reussi juhatusel. Ülekannet toimetab Karin Kopra. Euroraadio Põhja- ja Baltimaade kontserdihooaja raames jõuab kontsert miljonite raadiokuulajateni Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Islandil, Taanis, Hollandis, Austrias ja Portugalis.

4. oktoober - ETV-s algab uus muuseumi- ja mälukultuurisaade "Asja mõte". Üheksas saates avatakse muuseumide tohutud kogud eri teemade kaudu – kauged kultuurid, kunst, rahvuslik pärand, loodus, tehnika, igapäevaelu, lähiminevik, keskkond ja vaimne kultuuripärand. Saatejuht Ivar Leimus, autor Marianne Raismaa, režissöör Aile Ellmann, toimetaja Katrin Seppel ja produtsent Ene-Maris Tali.

5. oktoober - Märt Treier lahkub rahvusringhäälingu raadiouudiste juhi ametist poolte kokkuleppel.

9. oktoober - Vikerraadios alustab "Huvitaja" uue püsirubriigina "Keelesõnum". Professor Martin Ehala räägib keelte tekkest ja arenemisest, eelkõige aga ajas kiiresti muutuvast eesti keelest, selle põnevatest tasanditest. Juttu tuleb ka verbaalse kommunikatsiooni vähemtuntud võimalustest. Keelesõnumi toimetaja on Mart Ummelas.

11. oktoober - Vikerraadios alustab taas teadusmagasin "Labor", kus Eesti ja teiste maade teadlased räägivad oma uuematest tegemistest, kommenteerivad ilmaelu teaduslikust vaatepunktist ja jagavad taustateadmisi maailma mõistmiseks. Saatejuht Priit Ennet.

16. oktoober - Rahvusringhääling tähistab Erkki-Sven Tüüri 50. juubelit.
Klassikaraadio teeb otseülekande Tüüri juubelile pühendatud kontserdilt Estonia kontserdisaalist. ETV eetrisse jõuavad salvestus Tüüri klaverikontserdist (ETV 2007) ja ooper "Wallenberg" (ETV 2008). Vikerraadios on eetris saade "Persona" (2007), kus Marje Lenk vestleb Tüüriga tema elust ja loomingust.

16. oktoober - Vikerraadios algab uus sari "Vinüülivabrik", kus Jaak Ojakäär tutvustab Valter Ojakääru mahukat vinüülikogu, milles on üle kümne tuhande heliplaadi.

24. oktoober - ETV Noortekoor pälvib tiitli AASTA NAISKOOR 2009. ETV Noortekooris laulab kolmkümmend 16-19-aastast neidu. Koori dirigent on Külli Kiivet, hääleseadja on metsosopran Teele Jõks.

31. oktoober - ööülikoolis alustab uus saatesari EESTI RAHA TÄHED ehk Tundmatu Eesti, mis on pühendatud Eesti Panga 90. aastapäevale. Autorid Ivar Leimus, Erki Tammiksaar, Mart Laar, Jaan Undusk, Sirje Olesk, Kärt Summatavet, Tiia Järg, Toomas Haug ja Ülo Tuulik. Külalistoimetaja on Riina Roose, helirežissöör Külli Tüli.

November

5. november - sari "Klass: elu pärast" võidab rahvusvahelisel festivalil Cinema Tous Ecrans peaauhinna. "Klass: elu pärast" algab sealt, kus Ilmar Raagi mängufilm "Klass" lõppes - koolitulistamisest. Sarja stsenarist on Leedsis elav ja Inglismaal stsenaristikahariduse omandanud Margit Keerdo. Režissöörid Ilmar Raag, Gerda Kordemets, Liina Paakspuu, Priit Valkna ja Marek Miil.

7. november - ETV alustab taas sarja "Eesti lood" uute dokumentaalfilmide näitamist. Eesti lugude" projekt sai alguse aastal 2002, seitsme aasta jooksul on praeguseks valminud juba 76 dokumentaalfilmi.

14. november – ETV-s alustab uus saatesari "Sind otsides", mida juhivad kahasse Margit Kilumets ja Vahur Kersna. Saade viib kokku aegade voolus üksteisest eemale kandunud lähedased inimesed. Saate toimetaja on Iiris Saluri, režissöör Andres Lepasar, operaator Pelle Vellevoog, produtsent Piret Priisaar.

16. november - Rahvusringhääling kuulutab välja Eurovisiooni lauluvõistluse rahvusliku eelvooru, konkursi EESTI LAUL 2010, kus osaleb kümme lugu ja eelvooru pääsemiseks toimub avatud konkurss.

20. november - "Jõulutunnel" ja Reet Linna pälvivad UNICEF-i Sinilinnu aastapreemiad. "Jõulutunnel" pälvib selle järjepideva tegevuse eest heategevuslike kampaaniate korraldamisel. ETV saatejuht Reet Linna aga kaheksa-aastase vabatahtliku töö eest Tallinna kodutute abistamisel

21. november – ETV-s esilinastub dokumentaalfilm "Riigireetur" Herman Simmist. Käsikiri Mihkel Kärmas ja Rasmus Kagge, režissöör Erle Veber, operaatorid Tauno Sirel ning Margus Malm, heli Martin Vinkel ja Horret Kuus, kunstnik Ivi Piho, graafika Atko Januson, helilooja Timo Steiner, montaaž Margo Siimon ja Erle Veber, produtsent Ene-Maris Tali. Tootja Testfilm/NBN, toetaja EFSA.

23. november - Vilniuse nädal Klassikaraadios. Nädala jooksul on eetris kuus kontserti Euroraadio sarjast "Euroopa kultuuripealinn Vilnius", mis peegeldab Leedu pealinna mitmekesist ja kõrgel tasemel muusikaelu.

27. november - Yleisradio ja Eesti Rahvusringhääling sõlmivad lepingu telesarja "Tuulepealne maa" näitamiseks YLE Teema kanalil. 12-osalise draamasarja "Tuulepealne maa" tegevustik toimub põhiosas Eesti esimese iseseisvusaja aastail (1917 – 1941) ja kajastab Eesti riigi sündi, eneseotsinguid ning iseseisvuse hävimist Teise maailmasõja käigus.

Detsember

3. detsember – ilmub Vikerraadio lastesaate heliplaat "Mina lemmiklood". Plaadil on üheksa lugu 251-osalisest saatesarjast. Lastesaade "Mina lood" oli Vikerraadio eetris aastatel 2004-2008 ja võitis nii väikeste kui ka suurte kuulajate südamed. Vikerraadiole kirjutas "Mina lugusid" Eva Koff. Esitavad: Mina – Külli Teetamm (Tallinna Linnateater), Sina – Anti Kobin (Eesti Nukuteater), Ott – Andero Ermel (Tallinna Linnateater). Toimetajad Tiina Vilu ja Virko Annus, helirežissöör Maris Tombach. Plaadi "Mina lemmiklood" helindas Teet Kehlman, kujundas Heiki Ernits.

7. detsember - Viasat ja Eesti Rahvusringhääling sõlmivad kokkuleppe, mille kohaselt lisandub Viasati pakettidesse üle-eestiline telekanal ETV2.

20. detsember – ETV2 ja Klassikaraadio tähistavad temaatilise programmiga Hendrik Krummi 75. sünniaastapäeva.

20. detsember - Euroraadio jõulumuusika päev Klassikaraadios, mil 13 tundi kestva programmi kontserdid toimuvad erinevais paigus ning edastatakse EBU satelliidikanali kaudu üle maailma. Jõulumuusika päev on Euroraadio populaarsemaid projekte, millest saab osa üle kümne miljoni kuulaja terves maailmas. Tänavu toimub Jõulumuusika päev juba kuueteistkümnendat korda.

20. detsember - AS EMOR-i raadiopäevikuuringu andmeil kuulasid eestlased 2009. aastal enim Vikerraadiot ja mitte-eestlased Raadio 4. Vikerraadiot kuulas 2009. aastal iga nädal keskmiselt 42% eestlastest, ühtekokku oli rahvusringhäälingu suurimal raadioprogrammil keskmiselt 330 tuhat kuulajat nädalas. Venekeelsetest raadiojaamadest on suurima kuulajaskonnaga Raadio 4, mida kuulas 2009. aastal iga nädal keskmiselt 53% mitte-eestlast. Ühtekokku oli jaamal keskmiselt 193 tuhat kuulajat.

28. detsember - ETV heategevusprogrammi "Jõulutunnel" annetustelefonid koguvad naiste varjupaikade toetuseks 1,5 miljonit krooni.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: