ERR 2011

Ülevaade Eesti Rahvusringhäälingu tegemistest aastal 2011.

Jaanuar

ERRi usaldusväärsus Eesti elanike seas on kasvanud 80 protsendini. Kõige usaldusväärsemaks peetakse päästeametit ning politsei- ja piirvalveametit. Neile järgnevad kaitsevägi ja rahvusringhääling.
Selgub, et raadiotest ainsana kasvatas kuulajaskonda Vikerraadio, mida 2010. aastal jälgis nädalas keskmiselt 333 tuhat kuulajat, seda on kolme tuhande võrra enam kui aasta varem. Viimase viie aastaga on üldine telerivaatamine ja raadiokuulamine muutunud, vaatajate-kuulajate arv on järk-järgult vähenenud. Vähenenud on ka aeg, mida inimesed pühendavad raadiokuulamisele. Aina rohkem kuulatakse salvestatud muusikat. Portaalide külastatavus on TNS metrixi põhjal kasvanud 7 protsenti. Kui vaadelda teleprogramme gruppidena (ETV+ ETV2, Kanal 2+ kanal11, TV3 + TV6), siis ainsana on suutnud oma osakaalu vaatamisajast kasvatada rahvusringhääling.

5. jaanuaril kuulutatake välja R2 Aastahiti võitjad, Eesti arvestuses Koit Toome lauluga "Mälestused" ja välismaistest artistidest Eminem koos Rihannaga lauluga "Love The Way You Lie".

8. jaanuaril pälvib "Laulukarusselli" finaalis võidu 11-aastane Violeta Osula. Saade on ETV otse-eetris Pärnu kontserdimajast.

9. jaanuaril antakse üle aasta muusiku auhind Urmas Sisaskile. Valiku tegid ERRi muusikatoimetajad.

15. jaanuarist algab ETVs noorte võistlussaade "Rakett 69", kus 12 noort teadushuvilist võistlevad 10 000 euro suuruse stipendiumi nimel. Saadet toodavad Vesilind OÜ ja ERR, rahastab Euroopa Sotsiaalfond SA Archimedese TeaMe programmi kaudu. Samal päeval algab teinegi teadussaade, Neeme Raua juhitav "Püramiidi tipus", kus huvitutakse Eesti juurtega üle ilma hinnatud teadlastest ja nende töödest.

16. jaanuarist algab ETVs saatesari "NAVI", mis tutvustab ERRi tele- ja raadioprogramme, portaale, saateid, saatejuhte. Iganädalast saadet juhib Toomas Luhats.

24. jaanuarist saab ERRi portaalis valijakompassi abil võrrelda oma seisukohti 30 ühiskondlik-poliitilise sõlmprobleemi suhtes riigikogu valimistel kandideerivate erakondade seisukohtadega. Kompass valmis ERRi ja e-Riigi Akadeemia koostöös.

26. jaanuarist algavad riigikogu valimiseelsed debatisaated ETVs, kuhu on kutsutud kõik valimistele nimekirja esitanud erakonnad. Uudsena näeb otselülitusi väiksemasse kõrvalstuudiosse, kus ajakirjanikud kommenteerivad debatis räägitut. Traditsiooniliselt on valimisstuudiote saatejuhid olnud poliitikaajakirjanikud, kuid seekord tulevad saadetesse ka teistes valdkondades töötavad ajakirjanikud. ETV2 näitab venekeelset debatisaadet 28. veebruaril. 23. veebruaril näitab ETV poliitikute mälumängu erakondade kolmeliikmeliste võistkondadega, mille valmistavad ette ETV meelelahutustoimetus ja "Mnemoturniiri" tegijad. Mälumängu juhib Ivo Linna. Debatte kuuleb ka Vikerraadios ja Raadio 4s, viimane näitab neid lisaks raadioeetrile
internetiülekandes. Raadio 2s kõlab kahel valimiseelsel nädalal iga päev üks küsimus, millele erakondade esindajad vastuseid jagavad.

 

Veebruar

5. veebruaril esietendub Raadioteatris Kadri Kiho kuuldemäng "Viiendal päeval".

20. veebruaril näitab ETV otseülekannet Peterburi Jaani kiriku pühitsemisest. Kiriku avakontserti näeb 24. veebruaril, mil on eetris ka värskelt valminud film "Jaani torn Peetri linnas", mille režissöör on Erle Veber, stsenarist Andres Laasik.

27. veebruaril võidab konkursi "Eesti laul" Getter Jaani esitatud lugu "Rockefeller Street", mille autor on Sven Lõhmus. Laul esindab Eestit 56. Eurovisiooni lauluvõistlusel Saksamaal 10.-14. mail, kus laul pääseb finaali ja jääb 24. kohale.

Raadiouudistes alustab tööd uus reporter Mirko Ojakivi, kes teeb lugusid Tartust. 

 

Märts

ERRi programmid teevad põhjaliku kajastuse riigikogu valimistest.

10. märtsil vahendab Klassikaraadio Estonia kontserdisaalis toimuva Erkki-Sven Tüüri autoriõhtu EBU raadiojaamadele programmis "Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011". Toimub teose "Ärkamine" maailma esiettekanne, kõlab ka Arvo Pärdile pühendatud "Rada ja jäljed", Ernst Enno tekstile loodud "Rändaja õhtulaul" ja orkestriteos "Insula deserta". Kultuuripealinna nädala raames kõlab Klassikaraadio vahenduses veel suur hulk kodumaiseid kontserte paljude riikide raadiojaamades.

11. märtsil 1956 ehk 55 aastat tagasi läks kell 19.35 ETV eetrisse esimene "Aktuaalne kaamera", kõige pikaealisem tele- ja uudistesaade Eestis. Saate toimetus uurib sel puhul intrigeerivat teemat: mitte alati ei ole uudistetegijad olnud vabad saate lähenemispunktide valikus. Teleuudistest ainsana on ETV saade jooksnud eetris erineva riigikorra ajal - kuidas see käis? Mismoodi tehakse saadet praegu? Sünnipäevasaate toimetajad on Tiina Jaakson ja Vahur Lauri.

13. märtsil algab Vikerraadios Mart Ummelase autorisari "Kogu ja tegu". Sari tutvustab inimesi, kes on pühendunud oma tavapärase töö kõrval kas agarale kogumistegevusele või mõne spetsiifilise ala süvenenud uurimisele.

14. märtsil kõlab Vikerraadios juba neljandat aastat emakeelepäeva e-etteütlus. Võitjad on Nele Otto (filoloogide kategoorias), Riina Vällo (täiskasvanute kategoorias), Kadi Poll ja Jolanta Harak (Tartu Kivilinna Gümnaasumi õpilased) ning Sirli Tasa (muu emakeelega).

15. märtsil kuulutatakse ERRi ja Kinobussi koostöös välja konkurss "Koolifilm", mis toimub koolinoorte filmitegevuse ergutamiseks kolmandat aastat.

21. märtsil annab Raadio 4 toimetus Tallinna lastekodule üle heategevusprogrammi "Jõulurõõmu kuulutus" kuulajate annetuse, 7185 eurot.

 

Aprill

Aprillikuu kolmapäevadel korraldab Klassikaraadio raadiomajas neli alternatiivmuusika stuudiokontserti "Areaal Live", kuhu pääseb tasuta. Esinejad: 3 Tolmunud mesipuu; Galaktlan; Mari Pokinen; Wrupk Urei. Ettevõtmine on menukas. Kontserdisarja eesmärk on kuulajate kaasamine raadiosaatesse ja Eesti muusikamaastikule tugeva jälje jätnud noorema põlvkonna artistide ja ansamblite tutvustamine. Sündmused on otse-eetris Klassikaraadios, toimetaja on Marge-Ly Rookäär. 

1. aprillil näeb ETVs äsjasalvestatud saadet "Everiga ja Ever Ita", kus näitlejannat intervjueerib tema 80. sünnipäeval Anu Välba.

7. aprillil teevad ETV, Vikerraadio ja Raadio 2 otseülekande Eesti suusaliidu pressikonverentsist, kus antakse vastused Andrus Veerpaluga seotud dopingukahtlustustele.

12. aprillil antakse üle Raadioteatri näitlejaauhind Tõnu Ojale.

27. aprillil toimub Tallinnas, Vene kultuurikeskuses Euroopa Ringhäälingute Liidu jazzorkestri kontsert, mille korraldavad koostöös Klassikaraadio ja Jazzkaar. Klassikaraadio teeb otseülekande, ETV salvestab.

 

Juuni

3. juunil pälvib Valdo Pandi nimelise ajakirjanduspreemia Ivan MakarovJagatakse ka kolleegipreemiaid: Parimad kolleegid: Aarne Rannamäe, toimetaja-saatejuht ja uudiste välistoimetuse juht; Marko Reikop, toimetaja-saatejuht; Mart Normet, ETV meelelahutustoimetuse juht; Olev Kenk, Kesk-Eesti korrespondent; Margitta Otsmaa, raadiouudiste toimetaja; Ingrid Peek, Raadio 2 toimetaja-saatejuht; Heili Hollo, Raadio 4 helirežissöör-väljastaja; Ingrid Roosipõld, Vikeraadio väljastaja; Lembit Karind, raadio tehnika- ja salvestusosakonna juhataja; Kertu Köösel, režissöör; Tiina Leedu, turundusspetsialist; Kadri Kanter, filmiarhiivi vastutav toimetaja; Ruth Heinmaa, ETV koostööprojektide produtsent; Madis Seppam, veebiprogrammeerija; Karin Victoria Kuuskemaa, õigusosakonna ja kantselei juhataja; Laura-Liisa Veiler, ETV peatoimetaja abi.
Parim teleprojekt: "Riigimehed"; parim raadioprojekt: Klassikaraadio saatesari "Areaal" ja stuudiokontserdid "Areaal-live".

4. juunist algab Vikerraadios uus sari "Veel üks maailm" eri rahvaste uskumustest ja rituaalidest. Saates räägivad folklorist Marju Kõivupuu ja orientalist Martti Kalda, autor on Haldi Normet-Saarna. 

9. juunil korraldab ETV katsed noorte saatejuhtide leidmiseks, kelle hulgast parimad valitakse kajastama noorte laulu- ja tantsupidu. Kokku osaleb sada soovijat vanuses 16-26 eluaastat. Eetrisse pääsevad Sten-Robert Pullerits, Kristel Marand, Greta Roosaar ja Gert Kark.

12. juunist on ETV eetris suvine kultuurisaade "2011" Piret Järvise juhtimisel, kus tehakse iga nädal ülevaade kultuuripealinnas Tallinnas toimuvast.

14. juunil, mil möödub 70 aastat juuniküüditamisest, jõuab ETV eetrisse dokumentaalfilm "Mälestuste jõel", mille autor on Gerda Kordemets. Filmis minnakse 70 aastat ajas tagasi – juuniöösse, mil paljudele algas ränk teekond Siberisse. Pärast dokumentaalfilmi lõppu libisevad 108 minuti jooksul ekraanil vaatajate silme eest läbi kõikide meile teada hukkunute nimed.

22. juunil teatatakse, et kõik rahvusringhäälingu tele- ja raadioprogrammid on nüüdsest otsejälgitavad enamuses kaasaegsetest mobiiltelefonidest: http://m.err.ee

27. juunist algab ETVs suvine televiktoriin "Eesti mäng" Gaute Kivistiku juhtimisel. Turniiri põhimõttel üles ehitatud saatesarja küsimuste koostamisel löövad kaasa Mati Talvik ja Tiit Kuningas. Mängijaid on üle Eesti. Sarja tootja on Thors Production.

27. juunist algab ERRi kõigis kanalites XI noorte laulu- ja tantsupeo kajastamine. Peo teleülekannet saab Elioni vahendusel näha ka HD kvaliteedis. Teleprogramm on varasemast mitmekülgsem.

 

Juuli

21.-24. juulil vahendavad ETV, ETV2, Vikerraadio, Raadio 4 ja ERRi spordiportaal juunioride Euroopa meistrivõistlusi kergejõustikus, mis voimuvad Kadrioru staadionil ja kus võistlejaid on 47 riigist.

31. juuli varahommikul toimub raadiomaja alajaamas väike plahvatus. Eelmisel päeval tuli raadiomaja keldrist vihmauputuse tõttu vett välja pumbata, alajaama rike, mis toob elektrikatkestuse, on juhtunu tagajärg. Jaamu edastatakse varugeneraatori toel. Vikerraadio töö taastamine võtab aega paar tundi, kõigi jaamade tavapärane
seis taastub keskpäevaks.

 

August

August - ERRi programmid vahendavad Eesti Vabariigi presidendi valimisi ja korraldavad kandidaatide debatte. Toomas Hendrik Ilves taotleb teist ametiaega (ta valitaksegi tagasi), tema kõrval kandideerib Indrek Tarand. 

13. augustil toimub Raadio Ööülikooli avalik lindistus Pärnu tänavafestivalil "Augustiunetus", kus Aurika Meimre Tallinna Ülikooli slaavi filoloogia osakonnast räägib Eestis suvitanud vene suurvaimudest.

17. augustil on ETV eetris värske intervjuu Tiibeti usujuhi dalai-laama Tenzin Gyatsoga, kes on Eestis visiidil. Küsimusi esitab "Aktuaalse kaamera" toimetaja Mart Linnart.

18. augustil kutsub Klassikaraadio saade "Fantaasia" publikut raadiomajja osa saama ainulaadsest audiolavastusest "One Trip/One Noise". See on loomingulise ühenduse nu.unioon etendus, mis on inspireeritud prantsuse rokkbändi Noir Désir (1983-2010) muusikast, nende 2001. aastal ilmunud legendaarsest plaadist "Des Visages des Figures". Lavastaja on Tarmo Tagamets, muusikajuht Tauno Aints. Näitlejad Riina Maidre, Gert Raudsep, Taavi Tõnisson, Uku Uusberg, Taavi Kerikmäe; muusikud Erko Laurimaa, Elvis Jakobson, Tarmo Sillaots ja Riivo Torstenberg. 

20. augustil vahendavad ETV ja Raadio 2 Eesti taasiseseisvumise 20. aastapäeval Tallinna lauluväljakul toimuvat kontsertpidustust "Vabaduse laul", kus esinevad Justament, Riho Sibul, Mari Kalkun, Dagö, Vaiko Eplik, Jaak Johanson, Malcolm Lincoln, Iiris, Jarek "Chalice" Kasar, Ewert & the Two Dragons ja Kerli. Välisriikidest Sinead O'Connor Iirimaalt, Mari Boine Norrast, Kimmo Pohjonen Soomest, Brainstorm Lätist. Teleülekanne, kus osaleb hulk inimesi, kes peavad just sel päeval ka oma sünnipäeva, on õnnestunud, kuid kontserdi korraldajad saavad avalikkuselt kriitikat muusikavaliku eest – leitakse, et puudu on 20-aasta tagune isamaalisus.

 

September

13. septembril avaneb telemajas Rein Marani 80. sünnipäeva puhul näitus "Loodusfilmi tuhat nägu". Samuti jõuab sel päeval müüki Alo Lõhmuse kirjutatud raamat "Ööbikut ei tohi reeta. Rein Marani elu filmides". Raamatu vahel on DVD Marani nelja rahvusringhäälingus restaureeritud filmiga: "Rabade vaikuses" (Eesti Telefilm 1976), "Tutkad" (Eesti Telefilm 1976), "Nõialoom" (Eesti Telefilm 1981) ja "Tavaline rästik" (Eesti Telefilm 1978). 

14. septembril avalikustab ERR sisejuurdluse tulemused pettusejuhtumi kohta, kus tootmisteenistuse juhataja Janno Hans Arro tekitas tööandjale kahju 47 516 euro ulatuses valearvete esitamise skeemiga. Arro maksis kahjusumma ERRile tagasi, Põhja ringkonnaprokuratuur lõpetas kriminaalmenetluse ilma asja kohtusse viimata.

27. septembrist on lisaks otsevaatamisele-kuulamisele ka ERRi saadete arhiiv nutitelefonides jälgitav.

 

Oktoober


7. oktoobril algab Raadio 2s 11-osaline saatesari "Tagasi tulevikku", kus Mart Normet ja Erik Moora ühes spetsialistidega manavad raadioeetris ette pildi, milline on elu 20 aasta pärast.

13. oktoobrist algab Klassikaraadios teatrisaade "Narride laev" Andres Noormetsa juhtimisel.

16. oktoobril võidab Tallinna Muusikakeskkooli noortekoor Ingrid Kõrvitsa juhatusel Salfordi BBC Filharmoonia stuudios toimunud Euroraadio koorikonkursi "Let the Peoples Sing" finaalis laste- ja noortekooride kategoorias esikoha. Konkursi algatas 1966. aastal BBC eesmärgiga propageerida koorimuusikat raadioeetri vahendusel ja see toimub igal teisel aastal Euroopa erinevates kultuurikeskustes. Koorid lähetab konkursile rahvusraadio, Eestis Klassikaraadio. Finaal toimub avaliku kontserdina, mille vahendavad EBUsse kuuluvad raadiojaamad, seda kuulab rohkem kui miljon raadiokuulajat.

 

November

Klassikaraadios jätkuvad novembri kolmapäevaõhtutel tasuta stuudiokontserdid sarjast "Areaal Live".

1. novembrist tuleb ETV õhtusesse kavva uus lühisaade "Päeva kunstitöö". Igas saates näeb ühe kunstniku tööd ja kunstnikku ennast. Teosed valisid välja Eesti Kunstnike Liit, Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Kunstimuuseum. Televaatajad näevad maale, graafikat, skulptuure, ehteid, keraamikat, klaasi-, tekstiili- ja nahatöid, samuti moekunsti, foto- ja videoinstallatsioone, tootedisaini ja graffitit. Kunstnike hulgas on Leonhard Lapin, Tiit Pääsuke, Mall Nukke, Peeter Mudist, Lembit Sarapuu, Raul Meel, Vive Tolli, Mare Mikof, Tanel Veenre, Monika Järg, Reet Aus, Jaan Toomik, Marko Mäetamm, Jasper Zoova jpt. Kokku näidatakse aasta lõpuni kestvas saatesarjas 51 kunstniku töid.

6. novembrist näitab ETV meelelahutussaadet "Tippkohtumine" Anu Välba 7 juhtimisel, sari kestab aasta lõpuni. Võistluse käigus, kus ülesandeid täidavad tuntud eestlased, saavad uue vaimuka tähenduse ETV ajaloo naljakad ja uskumatuna tunduvad saatelõigud.

 

Detsember

1. detsembril möödub kümme aastat Vikerraadio populaarse sarja "Kuula rändajat" avasaate eetrisseminekust. Sarja autor, rännumees Hendrik Relve, jutustab üksnes neist paikadest, kus on ise viibinud.

12. detsembriks selgub, et konkursile "Eesti laul" esitati rekordiliselt 159 lugu.

19. detsembrist hakkab ETVs jooksma dokumentaalsaadete sari "Meie inimesed", mille autorite hulgas on Tiina Laura Kimmel, Ulvi Pihel, Maire Aunaste, Mart Taevere, Grete Lõbu, Hedli Mangus, Christel Karits, jt, kes toovad igas osas esile ühe inimese loo, jäädes ise ekraani taha. Sarjas jutustatakse inimeste lootusest ja elujõust igapäevaelu keerukuste keskel.

25. detsembril jõuab ETV eetrisse esimene jagu lasteseriaalist "Nöbinina", mis on valminud Kristiina Kassi raamatu ainetel. Üheksaosalise sarja stenarist ja režissöör on Elo Selirand, nimiosas mängib Mari Pokinen.

27. detsembril algab Klassikaraadios igakuine saade "Sallitallajad" Tartu kultuurielust Berk Vaheri juhtimisel.

27. detsembriks selgub ETV "Jõulutunneli" annetussumma – Põhja-Eesti pimedate ühingu hoone renoveerimiseks Tallinnas Tondi tänaval kogunes televaatajatelt 208 055 eurot.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: