ERR 2012

Ülevaade Eesti Rahvusringhäälingu tegemistest aastal 2012.

Jaanuar

Rahvusringhäälingu usaldusväärsus on jätkuvalt kõrge. Eesti elanikud usaldavad kõige rohkem päästeametit (94%), politsei- ja piirivalveametit (84%). Neile järgnevad kaitsevägi (80%) ja rahvusringhääling (77%). Allikas: AS Turu-uuringud.

Jaanuari esimestel nädalatel on meedias väga palju kajastusi ETV aastavahetuse ühiskonnakriitilisest satiirisaatest "Tujurikkuja", kus põhirollides mängisid Märt Avandi ja Ott Sepp. Suurim tähelepanu on hiid-Ansipi ja hiid-Halose sketšil. Maanteeamet saadab tegijatele tänukirja sketši "Kitt" eest. Selgub, et 2011. aastal kuulas Vikerraadiot nädalas keskmiselt 349 tuhat inimest, 16 tuhande võrra enam kui aasta varem. Vikerraadiot kuulas iga nädal keskmiselt 45% eestlastest, jaama edu teiste ees oli viimase kümnendi suurim.

1. jaanuarist muutub ETV ekraanigraafika. Eestimaa inimeste portreede asemel näeb lühikatkendeid oma sajandat sünnipäeva tähistavast kodumaisest filmist.

2. jaanuarist algab Vikerraadios iganädalane "Keelesäuts", kus Egle Pullerits Keelehoolduskeskusest jagab tähelepanekuid keelekasutusest.

3. jaanuaril kuulutatakse välja aasta muusik 2011 – Siim Aimla. Valiku tegid ERRi muusikatoimetajad.

6. jaanuaril pälvib Raadio 2 kuulajailt tiitli Aastahitt 2011 Ewert and The Two Dragons lauluga "Good Man Down" ja välismaistest artistidest Adele looga "Someone Like You".

6. jaanuarist algab ETVs saade "Kaadris", millega tähistatakse Eesti filmi 100. sünnipäeva. Autor ja toimetaja on Jaak Lõhmus. Iga saade tutvustab ühe kodumaise mängufilmi saamislugu, saatele järgneb alati ka film.

16. jaanuaril avalikustatakse, et augustist saab Brüsseli korrespondendiks Johannes Tralla, "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudiste toimetaja-saatejuht. Senine korrespondent Kadri Kukk naaseb Eestisse ja läheb sügisest emapuhkusele. Trallat näeb ekraanil uues rollis septembrist.

23. jaanuaril lülitatakse kogu raadiomaja elektritoide ümber uuele alajaamale, vana, mis sai kahjustada sügisel alajaamas toimunud põlengus, lülitatakse välja.

28. jaanuaril antakse Klassikaraadiole üle Eesti Kooriühingu koostööpreemia 2011.

29. jaanuaril pälvib Kultuurkapitali aastapreemiate jagamisel audiovisuaalse kunsti sihtkapitali missioonipreemia ETV2 peatoimetaja Marje Jurtšenko 2 dokumentaalfilmide sarja "Eesti lood" programmi juhtimise eest. Kehakultuuri ja spordi kategoorias saab preemia Tarmo Tiisler oma spordireportaažide eest.

Jaanuarist minnakse täielikult üle kuluarvete elektroonilisele kinnitamisele. Sellega muutub protsess kiiremaks ja paremini kontrollitavaks, ka loodust säästvamaks.

Veebruar

Vikerraadios uus eetrihääl, hommikuprogrammi teeb Tartust kord nädalas Ave-Marleen Rei.

Algab Raadio 2 uus saatesari "Puust ja punaseks", kus saatejuhid Arko Olesk ja Madis Aesma otsivad vastuseid küsimusele: kuidas see töötab?

5. veebruarist algab ETVs Tiina Jokineni ja Peeter Vähi ning nende reisiseltskonna rännakusari "Arktikast Antarktikani", matk on pärjatud tiitliga "Aasta seiklus 2010"

6. veebruaril avaneb ERRi portaalis veebileht "Loetud read" http://read.err.ee/, kus lõike oma teostest esitavad Eesti kirjanikud ja tõlkijad. Sisuvaliku tegid koostöös Raadioteatri toimetusega kirjandusfestivali HeadRead vedajad Krista Kaer ja Jan Kaus.

9. veebruarist algab ETV2s lastele uus loodussaadete sari "Tule õue!". Aasta jooksul valmib 32 saadet.

19. veebruaril toimuv Tartu suusamaratoni teleülekanne, mida toodab OÜ Balti Video, jõuab ETV vaatajateni tehnilise praagina. Tervest trassist ülekannet edastada ei suudeta, telepilt, mida näha saab, on hakkiv, sest sidelingid ei suuda vastu võtta rajalt tulevat pilti. Ülekanne lõpeb Balti Video juhi Raivo Suviste selgituse ja vabandusega vaatajate ees.

23. veebruaril antakse üle Vabariigi Presidendi teenetemärgid teiste seas kahele ERRi töötajale: Klassikaraadio peatoimetajale Tiia Tederile ja Narva stuudio toimetajale Jüri Nikolajevile. Autasu pälvib ka vabakutseline telerežissöör Jaanus Nõgisto, kes on pikka aega töötanud ETVs.

25. veebruaril esietendub uus kuuldemäng "Forss Minoor" - autor Ernst Miili ja lavastaja Andri Luubi debüüt Raadioteatris.

28. veebruaril pärjatakse meediakontserni Bonnier ja ajalehe Äripäev 2011. aasta uuriva ajakirjanduse preemiaga Mihkel Kärmas ja Rasmus Kagge. Auhind antakse "Pealtnägijas" ja ERRi uudistes ilmunud lugude eest: "Eesti isamaalised poliitikud hangivad Vene miljonäridele elamislube" (30.11.) ja "Investorid esitasid oma elukohana Stelmachi kolleegide aadresse" (07.12.).

Märts

3. märtsil võidab Ott Lepland oma kirjutatud looga "Kuula" konkursi "Eesti laul 2012". Teksti autor on Aapo Ilves. Mais toimuval lõppvõistlusel Bakuus saavutatakse 6. koht.

5. märtsist algab Vikerraadios uus rubriik "Hää takt", kus näitleja Silvia Laidla loeb argipäeviti ette aastatetaguseid õpetussõnu vanadest raamatutest. Laidla jõuab seda teha vaid lühikest aega, 3. mail lahkub ta meie hulgast. Kuulajatelt sooja vastuvõtu saanud "Hää takt" jääb Laidla üheks viimastest töödest.

7. märtsil osaleb raadio ja televisiooni tehniliste töötajate ametiliit õpetajate streigil, et aidata oma toetusega kaasa haridustöötajate palkade tõusule. Eetris toimuvat see ei sega, meeleavaldusega Vabaduse platsil liituvad tööst vabad ametiliidu liikmed.

9. märtsil annab Raadio 4 toimetus Sillamäe Vanalinna Kooli erivajadustega laste klassile üle heategevussaate "Jõulurõõmu kuulutus" kuulajate annetuse, 9 949.45 eurot rehabilitatsioonitoa sisustamiseks. 

10. märtsil toimub koostöös Klassikaraadioga Johann Valentin Mederi nimeline kvintettide konkurss Gustav Adolfi Gümnaasiumis. See on avasündmus noorteaastale Klassikaraadios.

14. märtsil korraldab Vikerraadio viiendat korda emakeelepäeva e-etteütluse. Osavõtt on iga aastaga kasvanud, seekord jõuab toimetusse 3670 etteütlust. Võitjad: Triin Kolga Hugo Treffneri Gümnaasiumist (üldvõitja ja õpilaste kategooria võitja), Helli Lõoke (täiskasvanute kategooria), Averonika Beekmann (filoloogide kategooria) ja Uta Kührt (muu emakeelega).

31. märtsil kõlab Raadio 2s Hillar Palametsa viimane "Ajalootund", järjekorranumbriga 888. Nii on autori enda valik. Esmakordselt läks "Ajalootund" eetrisse 1993. aasta 1. novembril ehk pool aastat pärast R2 tegevuse alustamist.

Aprill

1. aprillist algab Klassikaraadio 17. sünnipäeva tähistamine, mis kestab kuulajate jaoks terve aprillikuu, raadiomajas toimuvad publikuga stuudiokontserdid ja eetris on suur valik ülekandeid muusikasündmustelt.

3. aprillil tähistatakse Vikerraadio 45. sünnipäeva populaarse "Meelejahutaja" otsesaatega (viimati kuuldi saadet 28. mail 1995). Laval on "Meelejahutaja" legendid Ita Ever, Eino Baskin, Tõnu Aav ja Tõnu Oja ning noorema põlvkonna näitlejad Mait Malmsten, Jan Uuspõld, Märt Avandi ja Hilje Murel. Sünnipäevasaate lavastaja on Lembit Ulfsak. Kõlavad legendaarse huumorisaate vanemad naljad ning Veiko Märka, Andrus Kiviräha ja Mart Juure kirjutatud tänapäevased sketšid. Saadet näeb väga heas kvaliteedis ka veebiülekandes. Vikerraadio sünnipäev ja "Meelejahutaja" taastulek saab meedias põhjaliku ja südamliku kajastuse.

3. aprillil kuulutatakse neljandat korda välja ERRi ja Kinobussi korraldatud noortesündmus, festival "Koolifilm", kuhu oodatakse 1.-12. klassi õpilaste lühifilme.

3. aprillil satub ootamatult nädalaks haiglasse Mati Talvik, ta pääseb koju oma 70. sünnipäeval, 11. aprillil. Siis selgitab juhtunut ka meediale - tervist ohustas maoverejooks, kuid ta paraneb ja lubab edaspidi töökoormust vähendada. Kutsed Talviku suurele sünnipäevapeole telemajas jõuti välja saata päev enne haiglasseminekut, kuid tähistamist ei toimu. Kolleegid õnnitlevad Talvikut 1. juunil hooaja lõpupeol.

10. aprillil kinnitab ringhäälingunõukogu ERRi juhatuse esimehe kohale teiseks ametiajaks Margus Allikmaa. Nõukogu esimees Hagi Šeini selgitab meedia vahendusel, et rohkem kandidaate sellele keerulisele ametikohale ei olnud. Juhatuse senist tööd peab nõukogu heaks ja ERRi arengukava korralikuks.

12. aprillil antakse üle Raadioteatri näitlejaauhind 2011 Kaie Mihkelsonile. Esimest korda kuulutatakse välja ka Felix Moori tänuauhind, mille pälvib Eesti Raadio pikaaegne toonmeister Hannes Valdma (postuumselt). Auhind on eraalgatuslik, selle paneb välja ärivallas tegutsev Mart Relve (tema ema Astrid Relve on kauaaegne Raadioteatri režissöör). "Felix Moori tütart Sirje-Lill Moori ja minu perekonda sidus aastakümnete pikkune sõprus. Sirje lahkus siit ilmast eelmisel aastal, tema mälestuseks ning tema isa austuseks tekkiski meil emaga Felix Moori tänuauhinna mõte," selgitas Mart Relve oma algatuse tagamaid.

13. aprillist on ETV eetris dopinguteemaline viieosaline poliitiline põnevussari "Alpimaja", mille stsenarist on Indrek Hargla. Meedias tõmmatakse palju paralleele Andrus Veerpalu dopinguskandaaliga (2011), tegijate sõnul on seos vaid kaudne ja nad soovivad esile tuua teemat laiemalt.

14. aprillil esietendub lavastaja Madis Kalmeti debüüt Raadioteatris – kuuldemäng "Elu eest" on ühtlasi ka Pedro Krusteni loomingu esimene kuuldemänguseade.

26. aprillil kuulutatakse ETV noorte teadussaade "Rakett 69" Euroopa parimaks haridussaateks Euroopa ringhäälingute konverentsil Kopenhaagenis.

26. aprillil allkirjastatakse leping, mille järgi annab ERR järgmisel kolmel õppeaastal välja aasta kohta kaks stipendiumi Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakooli tudengitele. Ühe stipendiumi suurus on 3800 eurot. Stipendiumiandja juurde tööleasumist see ei kohusta, õppe toetamisega soovitakse motiveerida noori ja kaasa aidatata ajakirjanduse taseme tõusule.

30. aprilli õhtul näitab ETV otseülekannet Eesti filmi sajandipeost Tartus. Sajandiauhindu jagatakse üheksas kategoorias. Sajandi filmiks kuulutatakse rahva valikul režissöör Arvo Kruusemendi käe all valminud "Kevade", mida ETV samal õhtul ka näitab.

Mai

1. mail tähistavad sünnipäeva nii Raadio 2 kui ka Raadio 4, mõlemad saavad 19-aastaseks. R2 eetris on üllatusprogramm muudetud saatekavaga, R4 pidupäevakava juhivad jaama kõige nooremad, äsja ülikoolipingist tulnud toimetajad.

8. – 24. maini korraldab Klassikaraadio koolikontsertide sarja "Klassikaraadio tuleb külla", kus noored muusikud tutvustavad kooliõpilastele klassikalist muusikat ja Klassikaraadiot. Kümme koolikontserti toimus Pärnumaa, Tartumaa, Harjumaa ja Kesk-Eesti koolides.

9. mail käivad raadio tehnikaosakonna spetsialistid seoses Sõrve saatjate paigaldamisega kontrollimas Sõrve poolsaare ja Kuressaare levi nende saarlaste kodudes, kust on tulnud märkusi kehva kuuldavuse kohta. Saaremaa korrespondent Margus Muld teeb käigust "Aktuaalsele kaamerale" videoloo, kus kohalik talunik soovib, et Vikerraadio mängiks laudas ka lehmadele, öeldes, et raadio rahustab lehmi. Kiirgusvõimsus ja kanalite kättesaadavus on kõikjal normide piires.

7. mail ilmub Ööülikooli sarjas Kristiina Ehini audioraamat "Vetelkõndimisest".

7. mail otsustatakse, et Balti Video toodetud nukkudega poliitiline satiirisari "Pehmed ja karvased" tuuakse taas ETV ekraanile. Saatest loobuti masuajal paariks aastaks, mil see jooksis Kanal 2s.

12. mail jõuab 300. saateni Vikerraadios 2004. aastal alanud ajaloosari "Eesti lugu". Autor on Piret Kriivan.

15. mail valitakse ringhäälingunõukogu uueks esimeheks Agu Uudelepp, senine esimees Hagi Šein nõukogus ei jätka. Ekspertidena asuvad lisaks Uudelepale nõukogusse ka Ajakirjade Kirjastuse juht Mart Luik ja Vanemuise teatri juht Paavo Nõgene. Lisaks neile jätkab investeerimispankur Rain Tamm. Nõukogust lahkuvad Andres Jõesaar ja Ela Tomson. ERRi juhatuse liikmetena kinnitatakse teiseks ametiajaks Hanno Tomberg, Jaak Raie ja Joel Sarv. Tiina Kaalepi lepingut ei pikendata ning nõukogu otsustab algatada seadusemuudatuse, et juhatus võiks edaspidi olla väiksem kui seni nõutud viis liiget. 

24. mail avab ERR koostöös Elioniga Eurovisiooni lauluvõistluse ajaks ETV HD erikanali. Lisavõimalusena saab valida helitausta: ETV traditsioonilise kommentaariga Marko Reikopilt, humoristide Mart Juure ja Andrus Kiviräha tekstiga Raadio 2 vahendusel või venekeelsena, mida edastab Raadio 4, kus kommentaator on Ilja Ban. HD erikanal on populaarsem kui varasematel kordadel. 

24. mail annab kultuuriminister üle lõimumisvaldkonna tunnustusauhinnad. Teiste hulgas pälvivad selle Ilja Sundelevitš saatesarja "Ühiskondlik leping" ning Igor Kotjuh ja P.I.Filimonov sarja "Sõnaline vitraaž" eest Raadio 4 programmis.

29. mail toimub riigikogu kultuurikomisjonis arutelu erakanalite kaebuse üle, mille järgi näitab ETV liialt palju sponsorteavet spordi- ja kultuuriülekannete juures.Kultuurikomisjon otsustab pöörduda riigikogu õigus- ja analüüsiosakonna poole juriidilise ekspertiisi tegemiseks: kas Eesti Rahvusringhäälingu seadus võiks vajada täpsustamist. 

1. juunil antakse Vahur Kersnale üle Valdo Pandi nimeline ajakirjanduspreemia ning jagatakse kolleegipreemiaid. Parimad kolleegid: Madis Aesma, Raadio 2 toimetaja-saatejuht; Dina Treial, Raadio 4 toimetaja-saatejuht; Toomas Luhats, ETV filmide ja sarjade hankija, "Tähelaeva" saatejuht, Vikerraadio saatejuht; Priit Rajalo, Tartu korrespondent; Marika Leetmäe, Vikerraadio väljastaja; Krista Maajärv, ETV meelelahutussaadete toimetuse režissöör; Ago Lõbu, sporditoimetuse režissöör; Margit Ossipova, ETV tegevprodutsent, režissööri assistent; Marii Karell, "Ringvaate" toimetaja; Tõnu Karjatse, raadiouudiste vastutav toimetaja; Risto Sirts, tehnoloogia arendusjuht; Arved Roobas, raadio tehnika- ja salvestusosakonna hooldusinsener; Tiit Jagomäe, programmeerija; Maiken Hass, uudistetoimetuse juhiabi. Parim teleprojekt: "Tujurikkuja"; parim raadioprojekt: "Meelejahutaja"; parim arendusprojekt: ERRi mobiiliaplikatsioonid. Eripreemia pälvisid Mihkel Kärmas ja Rasmus Kagge elamislubade skandaali kajastamise eest "Pealtnägijas" 

Juuni

1. juunil alustab Raadio 2 peatoimetajana Henry Kõrvits, senine juht Heidy Purga läheb emapuhkusele.

1. juunist algab telemaja 1. stuudio renoveerimine, mis kestab augusti keskpaigani. Pärast remonti saab kogu teletootmise üle viia 16:9 pildiformaadile.

2. juunil algab Vikerraadios uus saatesari "Mõistes ilma ja inimesi" vabatahtlike tööst välismaal. Saatesarja autorid on Krista Taim ja Tarmo Maiberg.

8. juunist - 1. juulini Ukrainas ja Poolas toimuva jalgpalli EM-võistluste finaalturniiri kõik mängud lähevad eetrisse ETVs, ETV2s ja ERRi spordiportaalis. Kokku kannab ERR üle 32 mängu. Finaalmängu Hispaania ja Itaalia vahel vaatab 211 000 inimest. Produtsent on Marko Kaljuveer, põhikommentaatorid Tarmo Tiisler, Kristjan Kalkun, Indrek Zelinski ja Marek Lemsalu.

12. juunil otsustab ringhäälingunõukogu uuenenud koosseis oma ametiaja esimese suurema asjana, et rahvusringhäälingu tele-raadio uut ühist hoonet Tuisu tn 21 krundile ei ehitata ja arengutele tuleb mõelda olemasolevate kesklinna kinnistute raames.

16. juunil esietendub Raadioteatris uus algupärand, Külliki Veede "Puudutamata".

19. juunil algab ETVs Maire Aunaste uus kuueosaline sari "Kirbuturu lood", mis kutsub üles järgima taaskasutuse rohelist mõtteviisi. Käiakse kirbuturgudel Tallinnas, Tartus ja Pärnus ning väiksemateski Eestimaa paikades. Aunaste on nii sarja autor kui ka turgude käivitaja.

20. juunil valitakse ERRi mobiilirakendused Eesti parimaks m-teenuseks. Konkursi korraldas Riigi Infosüsteemi Amet. ERR mobiilitelefonis: http://m3.err.ee/ee/

20. juunil esitletakse Klassikaraadio ja Läti Raadio programmi Klasika ühist ettevõtmist "Radio Classics", mis vältab kaksteist kuud ja mille kestel tutvustatakse eestlastele ja lätlastele naabrite kultuurielu, kaasates noori muusikuid ja raadiokuulajaid. "Radio Classics" tipneb muusikakoolide festivaliga jaanuaris ja
veebruaris 2013.

22. juuni õhtul korraldab Carolin Illenzeeri Fond koos Eesti Kaitseväega heategevusliku kontserdi "Laulud sõdurile", mida ETV vahendab otseülekandes. Pärnu Endla teatris toimunud sündmuse raames kogutakse annetusi teenistuses langenud või raskelt viga saanud kaitseväelaste perede toetamiseks, et aidata katta Eesti eest võidelnud sõdurite laste koolituskulusid ja toetada nende huvitegevust. Annetusi koguneb 70 000 eurot. 

23. juunist on Raadio 4 eetris mitu uut saatesarja: Eesti filmi juubelile pühendatud "Juubeli seanss", reisimisest suvisel Eestimaal räägib "Suvelaine" jt.

Andres Kuusk koos filmigrupiga viibib juuni lõpust juuli lõpuni Afganistanis, et salvestada materjali dokumentaalfilmi "Missioon" tarvis, mida ETV näitab 27. detsembril. See on hinnanguteta portree Afganistanis teenivatest Eesti sõduritest ja nende peredest.

Juuli

2. juulist alustab meediauuringute osakonna juhatajana tööd varasem ringhäälingunõukogu juht Andres Jõesaar.

2. juulist läheb ETVs eetrisse eelmisel suvel populaarseks saanud viktoriini "Eesti mäng" teine hooaeg. Thors Productionsi toodetud saateid näeb kokku 28 õhtul, esmaspäevast-neljapäevani. Finaal on 28. augustil.

2. – 13. juulini kuuleb Vikerraadio eetris mitu korda päevas Eesti konnade laulu. Fred Jüssi tutvustab, millist konna kuuldi ja mida võiks sellest konnaliigist teada.

11. juulil avalikustatakse, et Eesti Rahvusringhääling omandas aastateks 2013-2015 Tour de France`i teleõigused.

27. juulist vahendab ERR tele-, raadio- ja internetikanalite kaudu Londoni olümpiamänge, edaspidi annab ROK ülekandeõigused vabaturule (seni on olnud suursündmuse vahendajaiks üldjuhul Euroopa ringhäälingute liit ja selle liikmed). Televaatajale tähendab tulev muudatus kanalite vahel klõpsimist ja ka senisest rohkem reklaami. Kokku oli olümpiaprogrammi eetris 247 tundi, sellest 118 ETVs ja 129 tundi ETV2s. Ülekannete heaks töötas rekordiliselt 43 abikommentaatorit, 22 inimest olid Londonis kohapeal, lisaks hulk inimesi Tallinnast. Stuudios käis 65 külalist.

August

August on Tiit Karuksi viimane kuu ERRi sporditoimetuses enne pensionileminekut. Ta on oma muu töö hulgas käinud kaheksal olümpial ja seitse korda kajastanud mänge Tallinnast. Ajakirjanikuna on töötanud 42 aastat. Karuks kinnitab, et lahkub rahuliku südamega, sest on koolitanud võimeka uue põlvkonna reportereid. Ta on noortele alati öelnud: ärge piirduge ainult spordiga, vaid vaadake elu laiemalt.Karuks jätkab vabakutselisena Vikerraadios saate "Rokipeeride pajatused" autori ja toimetajana.

ERRi uudistetoimetus hakkab taas avaldama erakondade igakuiseid toetusreitinguid, mida mõõdab TNS Emor.

24. augustil avaneb Pärnus ERRi muuseumi koostatud näitus "Tähelepanu, kaamera!". Loodusfilmi tuhandet nägu esindab Rein Marani looming, üleval on telekunstnik Tiina Alveri tööd, telelavastuse "Nöbinina" kostüümid ja rekvisiidid, Enn Säde fotod Pärnu inimestest, paikadest ja sündmustest. Samuti Valdo Pandi isikunäitus ning ajaloolised tele- ja kinokaamerad. Toimuvad filmiesitlused, ettevõtmised noortele ning kohtumisõhtud tele- ja filmiloojatega.

27. augustil saadetakse meediaväljaannetele ETV sügishooaja tutvustus, muu hulgas algab Kirjandusministeerium" Mart Juure juhtimisel, mis kogub juba enne eetrit palju poolehoidjaid. Algab ka Vahur Kersna sari "Iga pink räägib loo" ning Maire Aunaste juhtimisel "Perepidu". 

31. augustil avaneb Jüri Üdi klubis ETV2 hooaeg. Kanal hakkab näitama maailma kinoklassikat, mitut draamasarja, mis põhinevad Venemaa ajalool ja kultusseriaali "Troonide mäng". Jätkuvad saated "Eesti TOP 7", "Jüri Üdi klubi", lastesaated, samuti teatri- ja teemaõhtud ning eetris on auhinnatud filmid üle maailma. 

September

ETV läheb omatoodangus täielikult üle 16:9 telepildile.

"Aktuaalses kaameras" alustab mitu uut tegijat. Uudisteankruks saab Priit Kuusk, võttes üle Aarne Rannamäe koha, kes teatas suve hakul oma soovist töökoormust vähendada (Rannamäe jätkab "Vabariigi kodanikes", "Rahva teenrites" ja "Reporteritunnis", samuti välistoimetuse juhina ning noorte nõustajana). Kultuuriuudiste toimetajate-saatejuhtidena asuvad tööle Gerli Nõmm ja Janar Ala, majandusuudiseid edastab uue tulijana Eeva Esse. 

Vikerraadio toob eetrisse hulga värskeid kultuuri- ja muusikasaateid. Uute hulgas on sarjad "Elamus", "Kohustuslik kirjandus", "Beethoveni sõber", "Rokipeeride pajatused", "Ökoskoop", "Reedene rõõm", "Rahvasteball".

11. septembril kinnitab ringhäälingunõukogu ERRi ühiskondliku nõukoja järgmise koosseisu: Linnar Viik, Vahur Kraft, Hagi Šein, Vitali Belobrovtsev, Toomas Kivimägi, Maria Alajõe, Kadri Tali, Priit Põldoja, Marju Lauristin, Erich Teigamägi, Urmo Kübar, Jüri Võigemast, Ülle Madise, Daniel Vaarik ja Kristi Vinter. Uus koosseis alustab tööd 2013. aastal.

21. septembril on Klassikaraadio eetris 300. saade sarjast "Räägivad". Saatesarja juhib Ignar Fjuk. Jätkub väga menukaks kujunenud koolikontsertide sari "Klassikaraadio tuleb külla". Kevadel anti kümme kontserti Harju-, Tartu- ja Pärnumaa koolides, 25. septembrist 4. oktoobrini ollakse külas Kesk-Eestis ja Virumaal. Kontsertide kavad on lühikesed ja löövad, kus mängitakse populaarseid klassikapalu ning noored interpreedid tutvustavad kuulajatega suheldes muusikat ja oma pille. 

Raadio 2s algab ühiskonnakriitiline luulesaade "Kuri karjas", mida juhivad Kaur Kender ja Olavi Ruitlane. Juurde tuleb ka "KalendeR2" ja ingliskeelne "Stand-up comedy with Louis & Stewart". Asutakse tutvustama Läti ja Leedu muusikat ning sama teevad Eesti muusika heaks R2 sõbrad Läti ja Leedu raadiotes. "R2 Live" laieneb telesaateks – üles võetakse kokku 15 ansamblit, esimene kontsert toimub 27. septembril. 

29. septembril esietendub Raadioteatris Saara Turuneni (soome draamakirjanik ja lavastaja) raadiokoomiks "Jänkutüdruk".

Oktoober

Ringhäälingunõukogu kinnitab juhatuse ettepaneku uue raadiomaja (Gonsiori 21) renoveerimiseks raadioprogrammidele, tööd algaksid 2013. aastal ja osaliselt CO2 kvoodirahade toel. Lisaks tahetakse samaaegselt alustada vana raadiomaja (Kreuzwaldi 14) rekonstrueerimise kavandamisega, et kujundada sellest uudistemaja. Kolmandasse ehk kaugemasse etappi jääks kahe raadiomaja vahelise parkla alale telestuudiote kompleksi ehitamine, mis vajab luba linnalt ja detailplaneeringut ning jääb esialgu lahtiseks. Nii teletoimetustes kui ka raadios viiakse sisse e-saatekaartide täitmise kohustus, et iga saate sünnist, kulgemisest ja lõppemisest jääks jälg kultuuriloo tarvis. 

Raadiouudistes on uus vastutav toimetaja Kristi Sobak

"Vikerhommiku" tegijatega liitub Rain Kooli.

Raadio 4s algab uus interaktiivne saade "Nõudepeatus" igapäeva-ja ühiskonnaelu olulistest teemadest.

4. oktoobril käivitab Raadio 2 saatesarja "R2 Keikka" välismaiste bändide uuemate live-kontsertidega. Sarja avab ansambel Muse.

6. oktoobrist hakkab ETV2 näitama unustatud dokumentaalfilme, mis jäävad ajavahemikku kuuekümnendatest kuni kaheksakümnendate aastateni möödunud sajandil.

7. oktoobril on ETV eetris "Tähelaeva" 300. saade.

11. oktoobril antakse Vikerraadio vastutavale toimetajale Kaja Kärnerile üle Eesti naistoimetajate ühenduse Hea Sõna auhind.

14. oktoobrist on eetris sarja "Ajavaod" uued saated Mati Talviku juhtimisel. 

14. oktoobril algab ETVs "Laulukarusselli" 20. hooaeg, mille võidab Uku Madis Vainu.

25. oktoobril toimub meediakonverents "Ekraanilt ekraanile" ehk "Televisioon pärast televisiooni". Eesti Rahvusringhäälingu ja Balti Filmi- ja Meediakooli korraldatud seminari esinejad on meediaspetsialistid Eestist ja kaugemalt. Tähelepanu all on kaasaegse meedia olemus ja võimalused, kus enamik inimesi kasutab eri kanaleid jälgides pidevalt mitut ekraani.

Oktoobri lõpust kuuleb Vikerraadiost päeva hämardumise ajal Eesti rahva hirmu- ja õudusjutte Mall Hiiemäe koostatud kogumikust "Emand kaseladvas". Juttude valija ja helikujundaja on Meelis Kompus, loeb Helene Vannari.

November

ERR otsustab lõpetada veebiarenduse koostöö AS Helmesega. Kolm esimest etappi rahvusringhäälingu ühtse veebikeskonna loomiseks täitis Helmes tähtaegselt, neljandat ei suuda Helmes ellu viia. Rahalist kahju ERR ei kanna ja asub töid ise lõpetama.

Klassikaraadios kõlab üle 100 tunni koorimuusikat kodu- ja välismaalt koorimuusika kuu raames.

14. novembril salvestatakse sarjas "ETV Live" Ott Leplandi kontsert Vene kultuurikeskuses. 

16. novembril pälvivad ETV saade "Rakett 69" ja Vikerraadio saade "Eesti lugu" teaduse populariseerimise preemia, mida annavad välja Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Teaduste Akadeemia ja Eesti Teadusagentuur.

21. novembril on ETV eetris 600. "Ringvaade" ning TNS Emori andmetel on saade möödunud nädalal tõusnud oma eetrivööndi vaadatuimaks saateks pikka aega tipus olnud Kanal 2 "Reporteri" ees. 500. saate puhul, pool aastat varem, meenutas Marko Reikop meedias kõige esimest "Ringvaadet": "Lindid ei jõudnud valmis, need ei läinud õigel ajal eetrisse, inimesed ei jõudnud kohale, me ei küsinud õigeid asju – kui saade läbi oli, oli terve meeskond lihtsalt vait. Me olime nii masenduses. Me mõtlesime, et meid on lahti lastud." Tegelikkuses on vaatajate poolehoid saatele aina kasvanud.

22. novembril teeb ringhäälingunõukogu ettepaneku lõpetada juhatuse liikme Jaak Raie töölepingu, juhatus jätkab vähendatud koosseisus ehk kolmeliikmelisena: Margus Allikmaa, Hanno Tomberg, Joel Sarv.

Vikerraadio "Mnemoturniir" tähistab 23. detsembril 45. sünnipäeva, saade salvestatakse ette laupäeval, 24. novembril. Sünnipäevasaadet juhib Siim Kallas, kes oli "Mnemoturniiri" juht 13 aastat (1976-1989). Veel on kohal arheoloog Tanel 11 Moora, kõige esimese Mnemo-meeskonna liige, ning praegused liikmed Jüri Aarma, Hardo Aasmäe ja Mart Juur. Sündmus saab meedias palju tähelepanu. 

28. novembril jõuab meediasse ringhäälingunõukogu liikme Igor Gräzini häiritus ERRi liigse riigi-kriitilisuse ja sõnavara üle. Ta soovib nõukogule saadetud kirjas arutelu ilma juhatuse liikmete juuresolekuta. "Ülemäärasest kriitikast riigi kui terviku, Eesti Vabariigi kui rahva poliitilise enesekorralduse vormi vastu. ERRi saatejuhi korrektsuse koodeks. Sõnavara," seisab Gräzini kirjas. Teemaalgatus tekitab meedias üleüldise pahameeletormi. Seda nimetatakse poliitilise tsensuuri läbisurumise sooviks ja liigseks sekkumiseks toimetuslikesse valikutesse, mis ei sobi kokku demokraatliku riigikorraga ja avalik-õigusliku meediaga. Nõukogu teemat päevakorda ei võta. 

Detsember

2. detsembril on Vikerraadio eetris 500. saade sarjast "Müstiline Venemaa", mida juhib David Vseviov. 

6. detsembril läheb ETV "Terevisioon" Soome Vabariigi 95. aastapäeva puhul eetrisse Soome saatkonnast Toompeal.

8. detsembril lahkub meie hulgast kauaaegne raadio- ja teleajakirjanik ning saatejuht Rein Hanson.

8. detsembril algab ETVs saatesari "Mõistlik või mõttetu" keskkonnasäästlikust tarbimisest Lisette Kampuse juhtimisel.

10. detsembril on konkursi Eesti Laul 2013 lugude tähtaeg, kokku esitatakse 157 lugu, millest žürii valitud 20 parimat asuvad omavahel võistlema, võitja selgub 2. märtsil.

14. detsembrist algab "Köögikodanike" sarja uus hooaeg ETVs Priit Kuuse juhtimisel. 

17. detsembril kuulutab ETV2 välja konkursi 8-10-osalise laste lavastusliku sarja tootmiseks, mida plaanitakse eetrisse sügisel 2013.

18. detsembril saab ringhäälingute liidult Kuldmikrofoni auhinna Lembitu Kuuse.

25. detsembril on eetris "Jõulutunnel", mille kaudu annetavad vaatajad vaimupuudega noorte kodu rajamiseks 202 000 eurot. Kodu ehitatakse Tartumaale Haaslava valda SA Maarja Päikesekodu eestvedamisel. Heategevusprogrammi juhivad Margus Saar ja Anu Välba.

27. detsembril kuulutatakse muusikatoimetajate valikul aasta muusikuks 2012 Paavo Järvi.

Raadio 4 heategevusprogramm "Jõulurõõmu kuulutus" kogub oma 20. tegevusaastal Tartu Emajõe Kooli nägemispuudega laste tunnetustoa jaoks rohkem kui 10 000 eurot, mis katab ettevõtmise kõik kulud.

ETV tõuseb aasta vaadatuimaks telekanaliks. TNS Emori telemõõdikuuringu andmetel kulutasid üle 4-aastased Eesti elanikud 2012. aastal ETVle 16,1% oma telerivaatamise ajast. Viimati oli ETV vaadatavuselt esikohal 1999. aastal. Aastatel 2006-2011 Eestis populaarseima programmi Kanal 2 osakaal oli 2012. aastal 15,2%, TV3 oma 11,6%. Uuematest eestikeelsetest telekanalitest oli teist aastat vaadatuim ETV2, osakaaluga teleajas 2,9%. Venekeelsetest kanalitest vaadatuima PBK osakaal Eesti elanike teleajas oli 8,5%, venekeelse vaatajaskonna seas 23%.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: