Iseseisvuspäeva tähtsündmused jõuavad ERRi vahendusel kõikidesse kodudesse

President Kersti Kaljulaid andis üle riiklikud teenetemärgid
President Kersti Kaljulaid andis üle riiklikud teenetemärgid Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti Rahvusringhäälingu kanalid vahendavad 24. veebruaril Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamist varahommikust hilisõhtuni, nii Tallinnast kui ka Viljandist. Iseseisvuspäevale on pühendatud ka paljud raadio- ja telesaated.

Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamine algab piduliku lipuheiskamisega hommikul, mida kell 7.30 vahendavad televaatajatele Eesti Televisioon ja ETV+, veebi vahendusel saab otseülekandeid jälgida ERR.ee portaalist. Läbi päeva toovad telekanalid koju kätte kõik piduliku päeva sündmused, sh kell 8.55 pärgade asetamise Vabadussõja võidusamba jalamile, kell 10 oikumeenilise jumalateenistuse Tallinna Kaarli kirikus, kell 11.55 Kaitsejõudude paraadi Vabaduse väljakul ja kell 15.30 riiklike teenetemärkide üleandmise.

Alates kell 17.30 suunduvad Eesti Televisioon ja ETV+ otsepildiga Viljandisse, kus toimub Vabariigi Presidendi ja hr Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtt. ETVs vahendavad Ugala teatris toimuvat vastuvõttu saatejuhid Katrin Viirpalu ja Johannes Tralla. ETV+ kavas alustab läbi õhtul kestev "Pidulik stuudio" koos saatejuhtide Jelena Solomina ja Dmitri Pastuhhoviga. Piduliku vastuvõtu otseülekanne jätkub peale presidendi kõnet ja kontserti kell 19.15 ning kell 21.20, traditsioonilist kätlemistseremooniat kommenteerivad ETVs Reet Weidebaum ja Urmas Vaino, ETV+ kanalil tutvustavad presidendi külalisi Sergei Mihhailov ja Svetlana Agurejeva.  

Vabariigi Presidendi kõnet vahendavad kell 18.05 lisaks telekanalitele ka Vikerraadio, Klassikaraadio ja Raadio 4. ETV2 kanalil saavad viipekeele tõlke ja subtiitrite toel presidendi kõnest osa kuulmispuudega televaatajad. Kõnele järgnevat kontsert-lavastust "Igal linnul oma laul" kannavad kell 18.30 üle ETV, ETV+ ja Vikerraadio. Esmakordselt saab kontserdietenduse teleülekanne nägemispuudega televaatajate jaoks ka kirjeldustõlke, mille saab aktiveerida nägemispuudega inimestele mõeldud Eesti Televisiooni alternatiivse audiokanali kaudu.

Vabariigi aastapäevale pühendatult on raadio- ja telekavades neil päevil mitmeid erisaateid. Pidupäeva eelõhtul, täna kell 22.00 jõuab esmakordselt ETV ekraanil Rasmus Puuri ooper "Pilvede värvid", mille peaosades mängivad Jassi Zahharov, Helen Lokuta, Mati Turi, Juuli Lill, Janne Ševtšenko ja Ita Ever. Aastapäeva hommikul ootab ETV vaatajaid ees aga kohtumine Sipsikuga, kui 24.02 on kell 8.10 eetris erisaade "Sipsiku lugu", mis teeb hoogsa ülevaate Sipsiku teekonnast kinolinale.

Iseseisvuspäeva õhtuse peo sissejuhatuseks pakub ETV kell 16.45 vaatamiseks uut saadet "Aasta tähtsaim pidu", mis teeb suure ülevaate vastuvõttudele läbi aastakümnete. Üle pika aja annab saates intervjuu proua Helle Meri, vastuvõttude keerulisimaid ja rõõmsamaid hetki meenutavad veel Siiri Oviir, Elmo Nüganen, Hendrik Toompere jr, Margus Saar, Arne Niit ja mitmed teised asjaosalised.

Vabariigi aastapäevale pühendatud filmiprogrammis toob ETV 24. veebruaril ekraanile taas mängufilmid "Detsembrikuumus" ja "Tuulepealne maa. Ei ole sõda noortele meestele". ETV+ näitab 24. veebruaril esmakordselt oma kanalis suurfilmi "Tõde ja õigus" ning loodusdokumentaali "Tuulte tahutud maa". ETV2 kavas tele-esilinastub sel õhtul kell 21.30 ainulaadne dokumentaalprojekt "Pööripäev", mis vaatab aastale 2019 tagasi läbi Eesti inimeste kaamerasilma.

Aastapäeva meeleoludes on 24. veebruaril ka kõik ERRi raadioprogrammid. Vikerraadio alustab pidupäeva "Vikerhommikuga", kus saatejuht Romi Hasa külalisteks on pikaaegne presidendikantselei protokolliosakonna töötaja Liisa Ojaveer, Eesti Laulu finalist Egert Milder ja IT-visionäär Linnar Viik. Jakob Rosin ja Juta Saarevet arutlevad aga kultuuri ligipääsetavuse üle puuetega inimeste jaoks. Eestile on pühendatatud ka kell 14.05 algav "Välistund", kus saatejuht Indrek Kiisler arutleb europarlamendi liikme Yana Toomi ning riigikogu liikmete Jaak Valge ja Raimond Kaljulaidiga, miks me oma riigi  102. sünnipäeval vaidleme jätkuvalt suure idanaabriga kunagiste sündmuste tõlgendamise üle.

Läbi päeva hoiab iseseisvuspäeva sündmustel silma peal ka Raadio 4, eriprogamm saab alguse kell 7 hommikuprogrammiga "Suurepärane nelik", kui saatejuhid Dina Prussakova ja Aleksandr Žemžurov kajastavad peohommiku meeleolusid stuudios ja Tallinna linnas. Eestiga seotud teemadel arutlevad 24. veebruari eriprogrammis majandusteadlane Heido Vitsur, näitleja Kirill Käro, laulja Anne Veski jt.

ERRi raadiojaamades kõlab sel päeval palju head kodumaist muusikat. Kui Raadio 4 pühendab õhtu Eesti heliloojatele, siis Raadio 2 tähistab 24. veebruari Eesti muusika päevana ja eetris kõlavadki vaid parimad kodumaised lood. Klassikaraadio on Eesti muusikale pühendanud juba terve veebruari, iseseisvuspäeval saab kell 11 kuulata ansambli Triskele salvestust "Mu isamaa, mu õnn ja rõõm", kell 13 kõlab eetris mulluse Viljandi pärimusmuusika festivali kontsert "Juurte jootmine" Eeva Talsi, Karoliina Kreintaali ja Kristiina Ehiniga ning kell 19 on eetris Uku Masingu loomingust inspireeritud kontsert "Taevapõdra rahvaste lood", kell 21 arhiivisaade Heino Elleri loomingust ja saatepäeva lõpetab Fantaasiastuudiost muusikavalikuga helilooja Märt-Matis Lill.

Suure ülevaate aastapäeva sündmustest koos ajakava ja infoga leiab ERR.ee portaalist: https://menu.err.ee/1055644/err-i-kanalid-tahistavad-vabariigi-aastapaeva-rikkaliku-programmiga

Eesti Vabariigi aastapäeva ülekannetest pikemalt: https://www.youtube.com/watch?v=6_O2WaDufPQ&feature=youtu.be

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: