"Klassikatähed" alustab reedel Eesti andekaima noore muusiku otsinguid

Klassikatähed
Klassikatähed Autor/allikas: Krõõt Tarkmeel Photography

Sel reedel alustab Eesti Televisioonis ja Klassikaraadios viiendat hooaega populaarne telekonkurss "Klassikatähed". Võitja ihaldusväärset tiitlit läheb püüdma kaheksa noort talenti, kellest igaühes on olemas tähegeen, aastatega lihvitud pillimängu oskused ja tahe jõuda suurtele lavadele.

Konkursile kandideerinud 26-st muusikust kutsuti 18 ette mängima muusikaekspertide žüriile, kes valisid välja kaheksa õnnelikku saatesse pääsejat - kolm noormeest ja viis neidu. Esmakordselt võistlevad "Klassikatähtedes" klassikalise kitarri ja tuuba solistid, ning oma häälega toob instrumentalistide mõõduvõttu sel korral vaheldust lüüriline bariton.

Tänavused võistlejad on saksofonist Karl Tipp ja flötist Siret Sui Eesti Muusika-ja Teatriakadeemiast, kitarrist Helin Hallik ja pianist Tähe-Lee Liiv Tallinna Muusikakeskkoolist, klarnetist Mirjam Avango Trossingeni muusikakõrgkoolist, tuubamängija Toomas Oskar Kahur G.Otsa nim. Muusikakoolist, viiuldaja Triinu Piirsalu Sibeliuse Akadeemiast ja bariton Kristjan-Jaanek Mölder, kes täiendab end Salzburgi Mozarteumis.

"Klassikatähtede" võistlejate sooritusi hindab žürii, aga sarnaselt varasematele aastatele saavad ka televaatajad oma lemmikute poolt hääletades tulemusi mõjutada. Võistlejaid hindava žürii püsiliikmeteks on muusikamänedžer, Põhjamaade Sümfooniaorkestri üks asutajaid Kadri Tali ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor, klarnetist ja dirigent Toomas Vavilov, kes mõlemad on oma karjääri jooksul pühendanud rohkesti aega just noorte muusikute ja kuulajate haridusprogrammidele. Läbi hooaja liituvad žüriiga saadetes erinevad muusikaeksperdid.

Kadri Tali sõnul on "Klassikatähtede" sarja suurimaks väärtuseks noortele artistidele avanev võimalus end suurele telepublikule tutvustada. "Neil noortel, kes siin üles astuvad, on kindlasti tulevikus suur eelis - nad on saanud suure kõlapinna. Edasine oleneb jälle neist endist - mis materjalist nad tehtud on, kuidas nad pühenduvad, milliseid karjäärivalikuid teevad. Publikul on omakorda põnev jälgida uute tähtede sõelale jäämist ja nende tõusu muusikataevasse," märgib Kadri Tali. Ka Toomas Vavilov leiab, et telestuudios esinemine annab noortele olulise kogemuse. "Tänapäeval peab interpreet olema valmis enne kontserti esitatavast rääkima, pärast aga naeratades autogramme jagama. Seda koolis õpetada ei jõuta," arutleb Vavilov ja lisab, et "Klassikatähtedes" on pinged teistsugused kui teistes talendisaadetes, sest osalevad noored on aastaid muusikat õppinud ja tehniliselt võimekad. "See annab saatele hoopis teistsuguse dimensiooni, sest võistlejail on, mida kaotada. Olen mõnikord televiisori poole saate pealt kinni pannud, sest elekter, mis sealt õhkub, on ületanud minu taluvuspiirid," tunnistab Vavilov.

"Klassikatähed" paneb iga nädal osalejad seisma silmitsi uue väljakutsega. "Püüame teha kõik, et iga saade oleks sündmuseks nii vaatajale kui võistlejatele," ütleb "Klassikatähtede" produtsent ja üks formaadi autor Helen Valkna. Esmakordselt võistluse ajaloos avaneb noortel võimalus musitseerida otsesaates koos Tallinna Kammerorkestri ja Tõnu Kaljustega. Samuti tõotab põnevat kogemust Rein Rannapi meistriklass ja personaalsed nõustamised klassikatöötluste loomiseks, aga ka koosmusitseerimise ülesanne, kus lavapartneriga kohtutakse esimest korda just otsesaates kaamerate silme all. "Jätkame ka vaatajaid rõõmustanud eksperimente, kus võistlejad peavad näitama oma kohanemisvõimet, osavust ja arukust ootamatute väljakutsete lahendamisel. Esimeses saates tuleb Klassikatähtedel rinda pista Eesti Laulu finalistidega, et välja selgitada, kellel on rohkem õnne ja nuppu teadmistetestis," räägib Valkna.

Saatejuhina astub sel hooajal üles pianist Johan Randvere, kes peab ennast "Klassikatähtede" meheks ja lubab anda endast parima, et meeleolu saates oleks rõõmus ja heatahtlik. Muusikuna on tal toimuvaga lähisuhe, võistlus ka oma nahal kogetud ja raadio-eetris saatejuhtimise oskusi lihvitud.

"Klassikatähed" on ETV ja Klassikaraadio eetris reedeti kell 20.00 ja jätkuna peale "Aktuaalset kaamerat" kell 21.40. Uudiste ajal toimub Klassikaraadio otse-eetris vestlusring, kus mängijate õnnestumised ja altminekud läbi võetakse. Konkursi võitja selgub finaalsaates 3. aprillil,  kolm parimat astuvad koos ERSO-ga üles Tartus ja Tallinnas toimuvatel galakontserdidel. Konkursi korraldavad Eesti Kontsert ja Eesti Rahvusringhääling.

"Klassikatähtede" tegemisi saab jälgida sarja kodulehel www.klassikatähed.ee ja Facebooki lehel www.facebook.com/klassikatahed

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: