Rahvusringhäälingu kanalid tähistavad Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva

Jaan Kross
Jaan Kross Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

19. veebruaril möödub sada aastat kirjanik Jaan Krossi sünnist. Eesti ajaloos märgilise kultuurilooja sajanda sünniaastapäeva puhul on Eesti Rahvusringhäälingu programmides läbi nädala vaatamiseks ja kuulamiseks suurmehele pühendatud erisaated ning arhiivivaramust valitud pärlid.

Jaan Krossi sünniaastapäeval, 19. veebruaril, avaneb kirjaniku lugu läbi mitme erisaate ETVs, Vikerraadios ja Raadio 4s. Pühendusega suurmehele kannavad ETV2 ja Klassikaraadio üle Estonias toimuvat pidulikku mälestuskontserti, mille muusikaline juht on Tõnu Kaljuste ja lavastaja Margus Kasterpalu. ETV2s vahendab alates kell 18.30 kontserdi meeleolusid Joonas Hellerma, Klassikaraadio otseülekanne algab kell 19.00.

ETV toob Krossi sajandaks sünniaastapäevaks vaatajateni uue erisaate "Jaan Kross. Köielkõndija", mis on tele-ekraanil kolmapäeval kell 22.05. Luuletaja, poliitvang, kirjanik, isa, poliitik, esseist, tõlkija, korporant, Nobeli kirjanduspreemia nominent, kaasteeline. Ühe konkreetse nimetaja alla on Jaan Krossi väga keeruline paigutada. Erisaates saavad sõna nii Jaan Krossi lähedased kui ka inimesed, kes suurmeest isiklikult ei tundnud, kuid kelle elu ja looming on neid puudutanud. Isa meenutavad pojad Märten ja Eerik-Niiles Kross ning tütred Kristiina Ross ja Maarja Undusk. Jaan Krossi proosast, luulest ja uuest lavastusest räägivad Jaan Undusk, Tambet Tuisk, Tiit Aleksejev, Paul-Eerik Rummo ja Vilja Palm. Saatejuht on Mart Juur.

Vikerraadio pakub läbi nädala saateid Jaan Krossist ja tema loomingust. Kuni reedeni jõuavad iga päev kell 11.15 Vikerraadio eetrisse arhiivikatkendid nii kirjaniku endaga kui ka teistest temast rääkimas. Sõna saavad näitleja ja lavastaja Priit Strandberg, raadiotoimetaja Mari Tarand ja Jaan Krossi lapselaps Ingel Undusk. Kirjaniku sajandal sünniaastapäeval, kolmapäeval kell 14.05 algab Vikerraadios saade "Jaan Kross - võrratu kaasteeline", kus räägivad Krossi lapsed ja kirjandusteadlased ning kõlavad arhiivikatked tema loomingust ja intervjuudest. Reedel kell 14.05 kõnelevad Jaan Krossist ja romaanižanrist Rein Veidemann ning Tiina Ann Kirss ning laupäeval kell 13.05 heidab ajaloolane ja professor Jüri Kivimäe pilgu Jaan Krossi ajaloole, kujuteldavale ajaloole ja tegelikule ajaloole Jaan Krossi romaanis "Kolme katku vahel".

Jaan Krossi sünnipäeval toob erisaate kuulajateni ka Raadio 4, kolmapäeval kell 19.05 algava saate autoriks on tuntud kirjandusteadlane ja filoloog Irina Belobrovtseva.

Ka Raadioteater on valinud raadiokavadesse valiku Jaan Krossiga seotud helisalvestustest. Vikerraadio "Järjejutus" kõlab sel nädalal iga päev Jaan Krossi novell "Marrastus" Peeter Tammearu esituses ja läbi veebruari on kolmapäevased "Luuleruumid" pühendatud Krossi loomingule. Klassikaraadio "Jutujärje" rubriigis on kolmapäeval eetris katkend romaanist "Keisri hull", loeb Kaido Rennik. Pühapäeval on Klassikaraadio eetris postdokumentaalne kollaaž Jaan Krossi romaani "Taevakivi" ainetel, mille raadiole on seadnud ja lavastanud Einar Kraut.

Eesti Kirjanike Liit tähistab kirjanik Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva rahvusvahelise konverentsiga "Köielkõndija. Jaan Kross 100". ERRi kultuuriportaal kannab konverentsi osalt üle 18. ja 19. veebruaril.

Jaan Krossile pühendatud kava leiab täismahus Menu portaalist: https://menu.err.ee/1036479/jaan-kross-100-rahvusringhaalingu-eriprogramm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: