Ajakirjanduseetika teemad, tagasiside ja kaebused 2018.a. II poolel

ERRi ajakirjanduseetika nõuniku ülevaade (esitatud ERRi nõukogus 22.01.2019)
Käsitletav periood: 2018. a. teine pool (september 2018 - 10. jaanuar 2019)

Kuidas ERR valimistele vastu läheb

Eesti Rahvusringhäälingu valimiste kampaania kajastamise märksõnadeks on sõltumatus, erapooletus ja tasakaalustatus, kirjutab ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk.

Saatejuht ajab avalikku asja

ETV saate “Esimene stuudio” 28. novembri intervjuu EKRE esimehe Mart Helmega pani mitmed televaatajad küsima, kas ja kuidas saatejuht intervjuusaates oma seisukohti esitab.

Ajakirjanduseetika teemad, tagasiside ja kaebused 2018.a. I poolel

ERRi ajakirjanduseetika nõuniku ülevaade (esitatud ERRi nõukogus 11.09.2018). Käsitletav periood: 2018. a. esimene pool (jaanuar-august 2018)

ERR ei rikkunud head ajakirjandustava

Pressinõukogu arutas S-Arms OÜ kaebust 28. märtsil 2018 Eesti Televisiooni saate „Pealtnägija“ peale ja otsustas, et Eesti Rahvusringhääling (ERR) ei rikkunud head ajakirjandustava.

Intervjuust hoidumine on võimalus, aga ei pruugi kasuks tulla

Telekaamera ees intervjuu andmisest võib keelduda, ent piirdudes vaid kirjaliku selgitusega võtab inimene või organisatsioon endalt võimaluse oma seisukohti täpsemalt ja meeldejäävamalt selgitada.

Infolahing kandus ajakirjanduseetika tandrile

Üks omalaadne juhtum, kuidas propaganda ja ajakirjanduseetika teed imelikult ristuda võivad.

ERRi ajakirjanduseetika nõuniku ülevaade 2017. aasta II poole kohta

ERRi ajakirjanduseetika nõuniku ülevaade ERRi nõukogus 30.01.2018

ETV+ oli vaba valima valimissaate teemat ja osalejate ringi

ERRi kui avalik-õigusliku kanali valimiskajastuse juures tekitab erakondades ja valimisliitudes ikka küsimusi valimisdebattides osalejate arv. Eriti kohalike valimiste puhul on selge, et kõik kandideerivad erakonnad ja nimekirjad ERRi debattidesse ei mahu, leiab ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk.

Eetikanõuniku kokkuvõte valimiste kajastamisest ERRis

Kuigi rahvusringhäälingu 2017. aasta kohalike omavalitsuste valimiste kajastamine oli ERRi ajakirjanduseetika nõuniku Tarmu Tammerki hinnangul mitmekülgne ning ERR multimeediaorganisatsioonina kasutas eri lähenemisnurki ja formaate, siis laekus ERRi eetikanõunikule ka mitmeid kaebusi, mille võib laias laastus jagada kahte gruppi: valimiskampaania käiku puudutav tagasiside ning kandidaatide küsimused ja nõuded spetsiaalsetes valimissaadetes osalemisvõimaluste kohta.

Autori selja taga

Kui inimene saadab meediaväljaandele kaastöö ja toimetus seda avaldamiskõlblikuks peab, on autoril alust eeldada, et see enam-vähem sellisel kujul ka ilmub. Kui toimetus aga kaastöösse suuremaid muudatusi kavatseb teha, on hea tava see autoriga läbi rääkida.

Jalgpalliraha ei võta ERR-i sõltumatust

ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk selgitab ERRi ja Eesti Jalgpalli Liidu lepingu mõju ERRi sõltumatusele.

ERRi ajakirjanduseetika nõuniku ülevaade 2017. aasta I poole kohta

ERRi ajakirjanduseetika nõuniku ülevaade ERR-i nõukogus 20.06.2017

Pressinõukogu ei leidnud ERRi tegevuses rikkumist

19. mail tegi Pressinõukogu avalikuks otsuse, et ERRi uudisteportaal ei rikkunud head ajakirjandustava 16.01.2017 artiklis, mis rääkis Äripäeva ajakirjandusliku sisu ja reklaamipoole koostööst.

Ülevaade ERRi ajakirjanduseetika nõuniku ettekandest ERRi nõukogus

24. jaanuaril andis ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk ERRi nõukogule ülevaate tagasisidest ja ajakirjanduseetika teemadest, millega ta tegeles 2016. aasta teisel poolel.

Makstud uudised õõnestavad ajakirjandust

Uudisteajakirjanduse pilti teeb ähmaseks uue näo võtnud reklaam, ütleb ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk Õhtulehe toimetuse palvel kirjutatud arvamusloos.

Kust jookseb piir reklaami ja ajakirjanduse vahel?

ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk kommenteeris 17.01.2017 saates "Terevisioon", kust jookseb piir reklaami ja ajakirjanduse vahel, mida ütleb ajakirjanduse eetikakoodeks ja mida seadus.

Kas homoabielu on abielu

ETV Pealtnägija 2.11.2016 saates käsitletud lugu samasoolisest paarist tõstatas küsimuse, kas nende USAs registreeritud abielu kohta võib Eesti oludes üldse kasutada sõna „abielu”, sest Eesti seadusandlus samasooliste abielu ei tunnista.

Presidendivalimiste kajastuse raskused: ajakirjandus ei saa olla hiromant

ERRi senised valikud presidendikandidaatide kajastamise kohta on leidnud kriitikat EKRE poolt, kelle juhid on leidnud, et Mart Helme mittekaasamine ETV 28. augusti debatti on tasakaalustatuse nõude ränk rikkumine.

Pealkirjad ei saa kohtuotsusest ette rutata

Õigusemõistmises on mitu etappi, uurimise alustamisest kuni jõustunud kohtuotsuseni. Ajakirjanduses tuleb neil etappidel vahet teha, et mitte enneaegselt süüdimõistvaid väljendeid kasutada.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.