Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Klassikaraadio juubeldab koos Euroraadioga{{1510572438000 | amCalendar}}

Sel sügisel möödub 50 aastat Euroopa rahvusvaheliste kontserdiülekannete ja muusikavahetuse algusest. Selle tähistamiseks vahendab suurejoonelist juubelikontserti 44 raadiojaama 36 riigist 27. novembril algusega kell 21. Eesti kuulajatele kõlab sündmus Klassikaraadios.


 


Pidulik kontsert toimub Londonis St Luke'i kontserdisaalis osaliselt sama kavaga, mis 50 aastat tagasi. BBC orkestri ja noorte solistide kontserdi peateoseks valisid Euroopa raadiokuulajad ühisel veebihääletusel Beethoveni klaverikontserdi "Imperaator", mis kõlab Pavel Kolesnikovi soleerimisel. Kava algab Dobrinka Tabakova teose "Orfeuse komeet" maailmaesiettekandega.


 


Euroraadio poolsajandile on pühendatud ka Klassikaraadio saatepäev esmaspäeval, 27. novembril ning saade "Helikaja" 2. detsembril kell 9.05.

 


Päris esimene muusikasündmus, mis jõudis ühe kontserdisaali seinte vahelt samaaegselt sadade tuhandete erinevate maade raadiokuulajateni toimus 27. novembril 1967. See oli BBC orkestri kontsert, mida dirigeeris kuulus helilooja Benjamin Britten Londonis Victoria hallis. Sestpeale on piireületavad raadioülekanded saanud igapäevaseks.


 


Euroopa Ringhäälingute Liidu EBU raadio "osakond" Euroradio vahendab liikmesraadiotele aastas umbes 3000 kontserti ja muusikasündmust. Iga raadiojaam pakub EBU muusikavahetusse kodumaiste parimate muusikute kontserdisalvestusi ja otseülekandeid ning saab vastu laia valiku teiste pakutud muusikasündmusi. Euroraadio kõige suurema ühise kuulajaskonnaga kontsert on Eurovisiooni lauluvõistlus, aga miljonite kõrvapaarideni ulatuvad ka mitmed klassikalise muusika tippsündmused. Üks neist on 14-tunnine jõulukontsertide maraton, mis tänavu toimub 17. detsembril, ja mille kannab üle ka Klassikaraadio.


 


Eesti Raadio ja hiljem Klassikaraadio on osalenud rahvusvahelises muusikavahetuses juba rohkem kui veerand sajandit. Esimene otseülekanne Eestist Euroopasse toimus 1989. aastal, mil Eesti rahvusmeeskoor ja tütarlastekoor Ellerhein kandsid ette 34 Euroopa riigi raadiopublikule koorimuusika klassikat ja Eesti autorite loomingut. Järgmine kontsert toimus vabast Eestist juba EBU täieõigusliku liikmena aastal 1993, mil Eesti filharmoonia kammerkoor ja Tallinna kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel esitasid hiiglaslikule Euroopa raadiopublikule Arvo Pärdi loomingut.

 Sestpeale on Eesti rahvusringhäälingu osalemine Euroraadio sarjades ja projektides olnud pidev.
Klassikaraadio eetris on teiste raadiote muusikasalvestusi igal nädalal 12-15 tundi, omalt poolt pakub raadiojaam muusikaringlusse umbes 20 kontserdisalvestust aastas. Mitmesugustes Euroraadio ühissarjades on Eesti poolt musitseerinud ERSO, Eesti filharmoonia kammerkoor, Tallinna kammerorkester, Vox Clamantis ja teised Eesti parimad muusikud. Miljonite raadiokuulajateni teistes maades on jõudnud nii Jazzkaare kui ka Viljandi pärimusmuusika festivali ja Pärnu muusikafestivali kontserdid, samuti Tallinn Music Weeki sündmused Raadio 2 kaasabil.


 


Euroraadio on maailma suurim kontserdisaal.

Euroraadio koduleht: https://www.ebu.ch/about/radio/euroradio-50th


Euroraadio 50 Youtubes: https://www.youtube.com/watch?v=te7IvojWxr8
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: