Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Rahvusringhäälingu uudistemaja siseruumi kunstikonkursi võidutööd

{{1494242280000 | amCalendar}}

Kunstikonkursi raames otsiti sobivaimaid kunstiteoste ideelahendusi, mida paigaldada Eesti Rahvusringhäälingu rekonstrueeritud vanasse raadiomajja ehk uudistemajja (F. R. Kreutzwaldi 14, Tallinn). Kunstikonkurss jagati osadeks vastavalt teoste paiknemisele ruumide seintel. ERR soovis nimetatud kohtadesse eelkõige seinale riputatavat kunsti (maal, graafika, assamblaaž, klaasikunst vm). Kunstiteoste kogumaksumus oli 37 619 eurot (ilma käibemaksuta) ning jagunes vastavalt kunstiteoste asukohtadele.

Kunstikonkursi raames otsiti sobivaimaid kunstiteoste ideelahendusi, mida paigaldada Eesti Rahvusringhäälingu rekonstrueeritud vanasse raadiomajja ehk uudistemajja (F. R. Kreutzwaldi 14, Tallinn). Kunstikonkurss jagati osadeks vastavalt teoste paiknemisele ruumide seintel. ERR soovis nimetatud kohtadesse eelkõige seinale riputatavat kunsti (maal, graafika, assamblaaž, klaasikunst vm). Kunstiteoste kogumaksumus oli 37 619 eurot (ilma käibemaksuta) ning jagunes vastavalt kunstiteoste asukohtadele.

Info võidutööde kohta on kättesaadav ERRi veebilehel info.err.ee

Kunstikonkursi tulemused osade kaupa on järgmised:

Kunstikonkursi I osa:
Hankija: Eesti Rahvusringhääling
Konkursi tulemus: Maret Sarapuu kavand mosaiigile "Trepp"
Asukoht: Kreutzwaldi 14 asuva uudistemaja I korruse treppide ja lifti kõrval asuv trepihall. Külastamine eelneval kokkuleppel.
Autor: Maret Sarapu
Liik: mosaiik (keraamiline ja klaasmosaiik)
Maksumus ilma käibemaksuta: 6 000 eurot
Valmimise aasta: 2017

Kunstikonkursi II osa:
Hankija: Eesti Rahvusringhääling
Konkursi tulemus: Marko Mäetamme kavandid maalidele "News 1" ja "News 2"
Asukoht: Kreutzwaldi 14 asuva uudistemaja II korruse treppide ja lifti kõrval asuv trepihall (administratiivruumide ja foonikastuudiote ees). Külastamine eelneval kokkuleppel.
Autor: Marko Mäetamm
Liik: maal (akrüül, lõuend)
Maksumus ilma käibemaksuta: 7 619 eurot
Valmimise aasta: 2017

Kunstikonkursi III osa:
Hankija: Eesti Rahvusringhääling
Konkursi tulemus: Laurentsiuse kavandid maalidele "Valge kõlar" ja "Kollane kõlar"
Asukoht: Kreutzwaldi 14 asuva uudistemaja III korruse treppide ja lifti kõrval asuv trepihall (raadioteatri ja uudistestuudio ees). Külastamine eelneval kokkuleppel.
Autor: Laurentsius
Liik: maal (segatehnika)
Maksumus ilma käibemaksuta: 16 000 eurot
Valmimise aasta: 2017

Kunstikonkursi IV osa:
Hankija: Eesti Rahvusringhääling
Konkursi tulemus: Tarrvi Laamanni kavand maaliseeriale "Neljas ring" ja Jüri Kase triptühhon-maal "Heli-Laine-Kaja"
Asukoht: Kreutzwaldi 14 asuva uudistemaja III/IV korruse trepimarsi seinal asuvad ümmargused orvad (Tarrvi Laamanni teosed) ja IV/V korruse trepimademe seinal paiknevad ristkülikujulised orvad (Jüri Kase teosed). Külastamine eelneval kokkuleppel.
Autorid: Tarrvi Laamann ja Jüri Kask
Liik: maal (Tarrvi Laamanni teosed - õli, lõuend; Jüri Kase teosed - akrüül, lõuend)
Maksumus ilma käibemaksuta: 3000 eurot (Tarrvi Laamanni teosed) ja 5 000 eurot (Jüri Kase teosed)
Valmimise aasta: 2017

Tööde autorid on oma teoseid kirjeldanud järgmiselt:

Maret Sarapu (mosaiik "Trepp"):
"Mosaiiktehnikas seinapannool on kujutatud treppi, mis viib üleval avaneva valguse kätte. Pole teada, mis valguses järgneb, kuid on selge, et ühele sammule järgneb teine. Trepi alumisel astmel on kujutatud detaili televisiooni kontrollekraanist.

Uudised on info, millel baseeruvad otsused määravad ära meie järgmised sammud ning selle, kuhu edasi liigume.

Mosaiik on klassikaline tehnika, mis sobib hästi stalinistlike- klassitsistlike motiividega, mis uudistemajas funktsionalistlikku vormi katavad. Mosaiiktehnikat kasutati ohtralt ka 50ndail, umbes samal ajal, kui uudistemaja valmis."

Marko Mäetamm (maalid "News 1" ja "News 2"):
"Nende teoste loomisel lähtusin Eesti Rahvusringhäälingu minu arvates rollist number üks ühiskonnas - tagada kõigile võrdne juurdepääs sellele, mis toimub.

Me elame ajal, kus informatsiooni kiire ja vahetu kättesaadavus mängib maailmas ülisuurt rolli. Kõigest, mis kusagil juhtub, tahame me teada saada sisuliselt samal ajahetkel ja suuresti on see tänu kõikvõimalikele infokanalitele ka võimalik. Täna on meil on taskus smartphone, seljakotis arvuti, käe peal smartwatch ja peas kõrvaklapid. Homme avastatakse tõenäoliselt mingi uus ja senisest veelgi tõhusam seadeldis ja nii edasi.

Oma töödega tahangi ma viidata uudiste olulisusele meie kõigi elus. Me tahame koguaeg teada, mis on uudist, me kõik tahame tegelikult olla online-is. Kasvõi nii igaks juhuks, sest pole ebamugavamat tunnet kui teadmine, et oleme midagi olulist iseenda süü tõttu maha maganud. Meeldib see meile või mitte, aga niisuguses maailmas me elame."

Laurentsius (maalid "Valge kõlad" ja "Kollane kõlar"):
"Kunstnik Laurentsiuse kaks maali - "Valge kõlar" ja "Kollane kõlar" - on valminud autoritehnikas ning kohaspetsiifikat arvestades. Mõlema maali fookuses on kõlar, nii ringhäälingu kui üldse igasuguse sõnumi või heli edastamise keskne instrument. Kogu rikkaliku pseudobarokse dekooriga vorm ongi tegelikult kokku üks kõlar. Autori süvenev realismihuvi pakub välja ootamatuid visuaalseid konstruktsioone, katsetades dünaamika ja staatika, kahe- ja kolmemõõtmelisuse vahekordi. Laurentsiuse käekiri nõuab aega ja pühendumist. Nendes teostes näeme ühelt poolt akadeemilist maali (kompositsiooni keskel oleva realistliku kõlari motiiv), teiselt poolt popkunsti ja isegi kitši võtteid (ehitus- ja kunstitarvete poodidest hangitud materjali töötlemine autoritehnika vahendusel külluslikuks dekooriks). Kunstikriitika on ühel meelel, et Laurentsius ei ole trendikiibitseja - ta on tõepoolest suutnud kodustada võimatute koosluste esteetika, sealjuures viisil, mis inspireerib vaatajaid üsna laial skaalal.
Arvestades selle ruumi interjööris olevaid stalinistlikke dekoorielemente, on Laurentsius oma kompositsiooni kaasanud ka putod, karniisile asetatud stiliseeritud laps-inglid, kuulutamas sõnumit. Kunstnik on siin läinud kitšiesteetika teadliku ülevõimendamise teele, et kindla peale vabastada loomingulise asutuse ruum kroonulikust tardumusest."

Jüri Kask (triptühhon "Heli-Laine-Kaja"):
"Triptühhon "Heli-Laine-Kaja" kujutab helilaine kaja, mida me kõik kuulnud oleme, kuid näinud pole keegi. Seetõttu on mul vabadus kujutada seda abstraktse lainena või sinise pilvena, kujutluspildina, kujutlusi äratavana."

Tarrvi Laamann (maaliseeria "Neljas ring"):
"Teose idee on kujutada abstraktselt ringlevat loodust ja seal "sekeldavat" inimest, talle meelde tuletades: "mis tuleb ringiga, see läheb ringiga" ehk "igal teol on tagajärg"."

Allolevast videost saab vaadata, kuidas valmis Tarrvi Laamanni maaliseeria "Neljas ring":

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: