Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERRi kõigis kanalites tähistatakse vabariigi aastapäeva

{{1454925405000 | amCalendar}}

Eesti Vabariigi 98. aastapäeva esimene pidulik sündmus 24. veebruaril on rahvuslipu heiskamine päikesetõusu ajal, millest ETV teeb otseülekande algusega kell 7.30. Kommenteerib Indrek Treufeldt.

Pärgade asetamist Vabadussõja võidusamba jalamile näitab ETV kell 8.55 ja oikumeenilist jumalateenistust Tallinna toomkirikust kell 10, kus jutlustab EELK peapiiskop Urmas Viilma.

Kell 11 näeb saates "Arvo Pärt. Lapsepõlve lood", kuidas sünnib heliplaat Pärdi heliloojatee alguses loodud lastelauludest. Selle järel laulavad raadio laste laulustuudio kolm koori Kadri Hundi ja Kaie Tanneri juhatusel Arvo Pärdi tuntumaid lastelaule. Režissöör on Erle Veber, toimetaja Ruth Alaküla.

Otseülekanne kaitsejõudude paraadist Vabaduse väljakul algab ETVs kell 11.55. Kommenteerivad Andres Kuusk ja kolonel Peeter Tali, reporter on Rasmus Kagge.

Kell 13.05 näitab ETV dokumentaalfilmi "Õpetusi kosmoselaeva ehitamiseks" tudengisatelliidi Estcube ehitamisest, taevasse läkitamisest ja elust pärast edu. Filmi üks peategelastest on Mart Noorma – projekti algataja ja mootor, ametlikult juhendaja.

Saates "Väärtustades elutööd" algusega kell 14.20 annab peaminister Taavi Rõivas üle valitsuse väärikaimad autasud - riiklikud kultuuri-, spordi- ja teaduspreemiad neile, kelle elutöö haare ning tähendus väärib erilist meelespidamist ja tänu.

Riiklike teenetemärkide üleandmisest saavad ETV vaatajad osa algusega kell 16.15. Iseseisvuspäeva eel andis president Toomas Hendrik Ilves teenetemärgid üheksakümne üheksale inimesele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti paremaks.

Kell 17.30 algab ETVs vabariigi aastapäeva piduliku kontserdi ülekanne. Riigi sünnipäeva tähistatakse Estonia ooperi- ja kontserdimajas, kuhu on palutud üle tuhande külalise Eestist ja välismaalt. Oma ametiaja viimase iseseisvuspäeva kõne peab president Toomas Hendrik Ilves. Kontserdi kunstiline juht on Tõnu Kaljuste. Külalistega vestlevad Grete Lõbu ja Tarmo Tiisler. Kontserdi järel jätkub pidulik koosviibimine Estonia kontserdisaalis, kus president Toomas Hendrik Ilves koos abikaasaga tervitab külalisi Valges saalis. Otseülekanne jätkub ka pärast "Aktuaalset kaamerat", kell 21.15. Režissöörid on Elo Selirand ja Indrek Šeiko, produtsent Margus Saar.

Mängufilmi "Vehkleja" (Eesti, Soome, Saksa 2015) teleesilinastus on ETV eetris kell 22.15.

ETV2 pakub vabariigi aastapäeva puhul vaatamiseks suurepärast eesti filmide valikut. Juba 23. veebruari õhtul jõuab eetrisse mängufilm "Elavad pildid". 24. veebruari filmide seas on "Malev", "Suur maalritöö", "Viru. Vabaduse saatkond" ja "Noored kotkad", mis valmis ja esilinastus 1927. aastal ning on üks väheseid enne 1940. aastat tehtud Eesti mängufilme, mis on peaaegu terviklikult säilinud.

Venekeelne telekanal ETV+ vahendab samuti kõiki vabariigi aastapäeva pidulikke sündmusi otsepildis. Kommentaatorid on Dmitri Pastuhhov, Artur Zahharov, Nikolai Lostšin ja Jelena Solomina. Lapsed näevad sel päeval mängufilmi "Supilinna salaselts", veel jõuab eetrisse film "Nimed marmortahvlil" ja õhtul on ka ETV+ vaatajate ees auhinnatud mängufilm "Vehkleja". Kogu saatepäeva jooksul näitab ETV+ lühisaateid vaatajate tervitustega vabariigi aastapäeva puhul.

Vikerraadio hommikuprogramm kajastab lipuheiskamistseremooniat ja paraadi ettevalmistusi. Töökast ja kokkuhoidvast eesti perest kõneleb kell 12.05 algav "Kajalood", kus Kaja Kärneri külalised on aasta kaitseliitlaseks valitud Aare Kabel ja Jõgevamaa aasta õpetaja tiitli pälvinud Mare Kabel. Saates "Ringkäik" kell 14.05 räägib arhitektuuriajaloolane Oliver Orro hoonetest, kus kunagi elasid tuntud kultuuri-ja riigitegelased. Kell 16.05 kuuleb väärikaid näitlejaid, luuletajaid ja lauljaid, kes on pälvinud Eesti Vabariigi presidentidelt teenetemärgi. Kell 18 algab nii Vikerraadios kui ka Klassikaraadios otseülekanne pidulikust aastapäevakontserdist Estonia kontserdisaalis.

Klassikaraadios kõlab vabariigi aastapäeval palju eesti muusikat ja mõtteid siinsest elust. Eetris on valik kontserdisalvestisi: Eduard Tubina "Reekviem" rahvusmeeskoori esituses, Pärt Uusbergi autoriõhtu, Mirjam Tally ja Meelika Hainsoo ühiskontsert "Unejõgi", Estonian Dream Big Bandi hiljutine eesti džässi ajalookontsert KUMUs, jt. Kuulata saab klassikaplaatide pärlit, noore Tõnu Kaljuste ja Eesti filharmoonia kammerkoori albumit "Siin on ilus elada" ning Lepo Sumera histooriumi "Armastuse ja tulega". Kell 12 pajatab Valdur Mikita eestlastest kui metsarahvast. Kell 13 kuuleb Eri Klasi intervjuud elust muusikas. Kell 16.05 saab sõna helilooja Jüri Reinvere, kes räägib elust siin ja mujal.

Raadio 4 eetris on 24. veebruaril Eesti Vabariigi 98. sünnipäeva eriprogramm. Kirill Krabu vahendab Toompealt riigilipu heiskamise tseremooniat. Kaitsejõudude paraadi reportaaži nii Vabaduse platsilt kui ka pealvaatajate hulgast teeb Andrian Tšeremenin. Raadio 4 otse-eetris kantakse üle Vabariigi Presidendi kõne Estonia teatrist. Veel kõlab sel päeval Andrei Sozinovi saade Eesti kaasaegsest filmikunstist ja Jekaterina Zonova vestlus disaineritega vormiriietusest. Ajaloolane Igor Kopõtin jutustab Eesti kaitseväe ajaloost Nikolai Hrustaljovi saates. Merekultuuri aasta puhul on külla kutsutud Herkki Haldre, rääkima ajaloolistest purjekatest ja laevadest. Ivan Makarov on koostanud lüürilise saate lemmikmeloodiatest, Kira Evve aga ülevaate Eesti Laulu konkursist. Kuidas peavad tähtpäeva noored, vahendab Sergei Ovtšenkov oma reportaažis ühest pealinna noortekeskusest. Saatepäeva juht ja toimetaja on Julia Bali.

Raadio 2 eetris kõlab vabariigi aastapäeval ainult eesti muusika.

Portaalis ERR.ee näeb 24. veebruaril kogu päeva vältel kõiki ETV otseülekandeid. President Toomas Hendrik Ilvese ja pr Ieva Ilvese vastuvõtu ülekannet Estonia kontserdimajast on veebi vahendusel võimalik otse vaadata ka "Aktuaalse kaamera" ajal. Õhtul saab portaalis ERR.ee lisaks ETV otsepildile jälgida veel teist otseülekannet vabariigi presidendi vastuvõtust, kus näidatakse kätlemise kõrvalruumis fotoseina ääres toimuvat ning meeleolu ja pidu kommenteerivad Ingrid Peek, Kerttu Kaldoja ja Jüri Muttika. Lõbusat ja hoogsat otsesaadet saab portaalis ERR.ee näha kell 19.15-22.00.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: