Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vikerraadio eetrisse jõuab pool sajandit riiulil olnud Valdo Pandi saade metsavendadega

{{1452075568000 | amCalendar}}

Möödunud aastal leiti haruldane salvestis - saade Valdo Pandi kirjutatud teksti ja nn kuulamisprotokolliga, millest selgub, et salvestis saadeti "tagasi minevate" sekka. Saade leiti vana raadiomaja tühjakskolimise käigus.

"Raadiomaja tuli enne remonti tühjaks teha, ja sealt keldrist leiti kunagise helisalvestiste automatiseeritud otsimisteenistuse juhi Jaan Londi toast üks lint," rääkis ERRi arhiivide juhataja Heli Pikk, kuidas haruldus leiti.

Pealkirjata saade on 1963. aastal Valdo Pandi ja Ervin Martinsoni salvestatud intervjuu kahe ennast võimudele välja andnud metsavennaga. Pandi soovi järgi saab saade alapealkirja "Metsast väljas - nüüd juba 52 aastat".

Vennad Aksel ja Arnold Ojaste (hilisem kauaaegne Eesti endiste metsavendade liidu esimees) põgenesid metsa 1949. aastal küüditamisrongi pealt. Aksel oli siis 23 ja Arnold 20 aastat vana. Kokkuleppel võimudega tulid nad neljateistkümne aasta järel metsast välja. Läinud aasta lõpus rääkisid nad Tartu linnamuuseumis Vikerraadiole, kuidas toona saadet tehti ja missugune oli kohtumine Valdo Pandiga.

Saates esineb ka Eesti Mälu Instituudi vanemteadur ajaloodoktor Meelis Saueauk, kes kommenteerib toonast olukorda Eestis, legaliseerimisprotsesse ning julgeoleku ja meedia suhteid.

Salvestis, kus Pant vestleb Aksel ja Arnold Ojastega, ning Piret Kriivani intervjuu vendadega on Vikerraadio eetris Valdo Pandi sünnipäeval, 21. jaanuaril kell 14.05.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: