Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ETVs algab saatesari "Punk teraapia" erivajadustega inimeste bändi loomisest Eestis

{{1447403326000 | amCalendar}}

Alates laupäevast saavad ETV vaatajad tuttavaks ansambliga Bandemoonium - uus saatesari "Punk teraapia" näitab noorte inimeste teekonda muusikas. Mentori rollis aitab neile kaasa Eesti folkmetalmuusika lipulaev Metsatöll.

Soome ansambli Pertti Kurikan Nimipäivät eduloost inspireerituna hakkas kevadel üheksa noort inimest oma unistust bänditegemisest ellu viima, et aasta lõpus saaks anda juba ka avaliku kontserdi. Muusikaõpetajad projekti juures on Ene Järvik ja Vello Saaremägi.

Külalistena löövad kaasa laulja Kaire Vilgats, Kõmmari ansamblist Kosmikud, ansambli Elephants from Neptune muusikud ja stilistina Ženja Fokin.

Sarja avaosas keeratakse volüüm kohe põhja!

"Elurõõmsa ja humoorika sarja käigus saab näha, kuidas bändis osalejad harjutavad pillimängu, valivad repertuaari, milline sõnum nende muusikas peitub, kuidas sujuvad omavahelised suhted ja kuidas kulgeb kokkumäng. Lisaks heidame pilku, milline on erivajadustega noorte argipäev Eestis ja millist muusikalist tööd tehakse erivajadustega inimestega Soomes," rääkis sarja autor Kaidor Kahar.

Soomlaste musitseerimisest inspireerituna sõidab eestlaste bänd külla ka põhjanaabritele, ansambli Pertti Kurikan Nimipäivät kontserdile. Samas nähakse, kuidas Soomes erivajadustega inimestega tegeletakse. Vaadatakse, kui erinevalt või sarnaselt elavad erivajadustega inimesed siin- ja sealpool piiri, millised on nende igapäevatoimetused, raskused, rõõmud, hingeelu ja lootused.

"Lisaks riigipiiridele ületab sari piire osalejais ja televaatajais endis – kas ollakse valmis muutma oma harjumuspäraseid vaateid ja samastuma erivajadustega inimestega, aktsepteerides neid võrdväärsete ühiskonnaliikmetena," selgitas Kaidor Kahar.

Saatesarja tegijate peamine koostööpartner on Tolaram fond, mis tegeleb erivajadustega inimeste toetamise ja muusikalise haridusega. Muusikaõpetuse peameetodiks on soome muusikaterapeudi Kaarlo Uusitalo poolt välja töötatud "kuvionuotit" (figuurnoodid), mida Soomes on edukalt kasutatud juba 1990. aastate algusest. Figuurnoodid on kirja pandud kujundite ja värvidena, nende abil on võimalik õpetada kõiki erivajadustega õpilasi. Saates osalejaid abistab Ene Järvik, kes on figuurnoote oma töös aastaid kasutanud, samuti Vello Saaremägi, kel on hindamatud kogemused bänditegemisel.

Ansambli Metsatöll liikmed on sel muusikalisel teekonnal ühtaegu mentorid ja sõbrad, kes jagavad lavatarkust ja oma aastatepikkust kogemust bändis olemisest. Just oma suure välismaakontsertide kogemusega ning võimsa lavalise kohalolekuga on nad meistrid ka korraliku show püsti panemises. Koos saates osalejatega ollakse bändilaagris, külastatakse pillipoodi ja ammutatakse inspiratsiooni loodusest. Kõmmari ja Kaire Vilgats aitavad bändi loomingule viimast lihvi anda.

Kogu ettevõtmise tähthetk on suurejooneline ühiskontsert 22. detsembril Vabalaval Telliskivi Loomelinnakus koos kõigi saates osalenud muusikutega. Piletid kontserdile on saadaval juba täna. Lisaks tavapiletitele on müügil ka toetajapiletid.

Saates osalevad erivajadustega inimesed soovivad ennast lahti rebida aidatava staatusest, mida neile kiputakse külge kleepima. Nii annetavad nad kogu kontserdist saadava tulu ETV menukas heategevussaates "Jõulutunnel" Eesti laste ja noorte diabeediühingule. Ühtlasi valmib kontserdist ETVle tunniajane salvestis pühadeaja eetrisse.

"Punk teraapia" toimetaja Kaidor Kahar on kümme aastat teinud saateid erivajadustega inimeste elust ja probleemidest, nii on tal selles valdkonnas suur teadmiste- ja kogemustepagas. Kahar on tegev ka muusikas- ta on osalenud ansamblites pillimehe ja lauljana ning toimetanud erinevaid muusikasaateid.

Operaator-režissöör on Marianne Kõrver, kes on tundliku käega vormistanud dokumentaalsarja kaasahaaravaks seikluseks.

Saatesari valmib sotsiaalministeeriumi ja Tolaram fondi toel.

"Punk teraapia" on ETV eetris laupäeviti kell 19.35 alates 28. novembrist. Kontserdi salvestist näeb 25. detsembril kell 17.


Bandemooniumi Facebooki lehekülg: https://www.facebook.com/bandemoonium/

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: