ERR-i kanalid tähistavad eriprogrammiga ringhäälingu 95. aastapäeva

Ringhääling 95
Ringhääling 95 Autor/allikas: ERR

18. detsembril möödub 95 aastat ringhäälingu algusest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu kanalid pühendavad väärikale ajaloole eriprogrammi ja toovad kuulajate-vaatajate ette legendaarsed tegijad ning märgilised hetked viimasest 95 aastast.

Rahvusringhäälingu raadiojaamad on ringhäälingu aastapäeva tähistamisega juba alustanud ning jätkavad eriprogrammiga läbi nädala. Traditsiooniliselt jõuab koostöös ERR-i ja Eesti Ringhäälingute Liiduga kuulajateni erisaade, mille raames kuulutatakse välja tänavune Kuldmikrofoni auhind ning antakse üle ERR-i tänupreemia. Ringhääling 95 erisaade on sel reedel, 17. detsembril kell 14.05 eetris korraga Vikerraadios, Kuku raadios ja Retro FM-s, videoülekannet vahendavad ERR.ee portaal ja Postimees. Saadet juhivad Margus Kamlat (Raadio 2) ja Kristjan Gold (Kuku raadio).

Veel enne suurt tähtpäeva kutsub Klassikaraadio hommikuid alustama koos unustamatute raadiohäältega. Käesoleval nädalal juhivad Klassikaraadio hommikuprogrammi diktorid 1980. ja 1990. aastatest, sh Helgi Ilo, Age Raa, Sirje Eesmaa, Härmo Saarm ja Urmas Liiv. Saatekava teadustab sel nädalal Margus Hunt. Kultuurimagasinis "Delta" mängitakse argipäeviti kell 13 muusikat seekord eetrisse lausa otse stuudiost, nagu raadio algusaastatel.

Vikerraadio toob käesoleval nädalatel kuulajateni Raadioteatri värske lühilugude sarja, mis pakub uudiseid sellest, mis juhtus Eesti ringhäälingu sündimise päeval, 18. detsembril 1926. Selle päeva Päewalehe artikleid, teateid ja kuulutusi loevad Peeter Tammearu ja Laura Kalle, sarja helirežissöör on Külli Tüli.

Raadio 4 eetris on läbi nädala kell 18.05 muusikasaade "Нажми на PLAY", kus muusikat valivad raadioprogrammide peatoimetajad ja mitmed tuntud raadiohääled.

Ringhäälingu sünnipäeval, 18. detsembril on Raadio 2 kavas alates kella 10st neljatunnine erisaade "Ma kuulsin seda esimest korda raadiost", kus saatejuhid Kristo Rajasaare ja Margus Kamlat uurivad kuulajate ja tuntud inimeste käest nende eriliste hetkede kohta raadio seltsis.
Klassikaraadio pakub laupäeval kell 20 hinnalist arhiivipärli aastast 1990 - Eesti Raadio bigbändi kontsert Kustas Kikerpuu juhatusel, solistideks Silvi Vrait ja Arvo Pilliroog.
Raadio 4 on pea terve 18. detsembri raadiopäeva kokku pannud arhiivipärlitest ja kuulda saab venekeelsete saadete toimetuse hääli läbi aastakümnete.
Vikerraadio tähistab ringhäälingu aastapäeva Enn Eesmaa autorisarja "Ringhääling 95. Olnud olevik" kolmanda osaga, mis jõuab kuulajateni laupäeval kell 14.05. Tähtpäevale pühendavad erisaated 18. detsembril ka Vikerraadio "Kajalood" kell 12.05, "Eesti lugu" kell 13.05 ja "Päevatee" kell 16.05.
Ringhäälingu aastapäeval, 18. detsembril kell 21.35  jõuab ETV eetrisse uus erisaade "Raadiolainetel kroolides ja surfates. Esimene sajand", milles raadiosajandi tähistamiseks kroolib Vahur Kersna läbi ajaloo, Erle Loonurm surfab aga ringhäälingu tänapäevastel lainetel.

Arhiivipärleid pakub sel nädalal ka veebikanal Jupiter, mis sellest kolmapäevast toob avalikkuse ette väärtusliku audiosarja esimestest ERR-i arhiivis säilinud salvestustest. Teiste seas saab taaskuulata 1936. aastal tehtud intervjuud Kristjan Palusaluga Berliini olümpiamängudel, Felix Moori reportaaži Estonia teatrist aastal 1936, Felix Moori ja Hugo Lauri saadet "Eesti tutvustaja" aastatest 1929-1931, 1938. aasta raadiovõimlemist jpms.

Ülevaate ERR-i programmide kavast leiab aadressilt: u.err.ee/1pn

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: