Rahvusringhäälingu programmid tähistavad Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva

Veljo Tormis
Veljo Tormis Autor/allikas: Klassikaraadio

7. augustil möödub 90 aastat ühe Eesti tuntuma ja väljapaistvama helilooja Veljo Tormise sünnist. Eesti Rahvusringhäälingu kanalid tähistavad seda mahuka eriprogrammiga, mis annab ülevaate Veljo Tormisest kui isiksusest, tema loomingust ja tegevusest.

ETVs jõuab reedel, 7. augustil kell 20 tele-ekraanile värske portreesaade "Veljo Tormis 90. Tormis ja tuules". Ekraaniteos jutustab loo sellest, kuidas Veljo Tormis jõudis heliloomingu juurde ning milline on tema muusikaline pärand Eesti kultuuriruumis. Saates räägivad Lea Tormis, Tõnu Kaljuste, Rasmus Puur, muusikateadlane Tiia Järg jt. Režissöör Erle Veber, toimetaja ja produtsent Ruth Alaküla.

ETV2 toob 7. augustil Noblessneri valukojast vaatajateni kontserdi "Veljo Tormis 90. Tormise tuules". Koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Tallinna Kammerorkestri ja solistidega teeb Tõnu Kaljuste tagasivaate Veljo Tormise loomingule. Kavas põimuvad Tormise loomingu erinevad tahud: koori-, soolo- ja orkestrimuusika, luuletekstidel ja rahvaluulel põhinev looming. Režissöör Erle Veber, produtsent Ruth Alaküla. Kontserdi ülekanne Noblessneri valukojast algab 7. augustil kell 21.30

Pühapäeval, 9. augustil on ETV2s Veljo Tormise teemaõhtu, vaatamiseks ja kuulamiseks on ühele meie väljapaistvamale heliloojale pühendatud erisaated ning arhiivivaramust valitud pärlid.

Klassikaraadios on 3.–9. august Veljo Tormise nädal ning saatekavas on kontserdid tema muusikaga, intervjuud ja mälestused.
Argipäeviti kell 11 on eetris Tormise muusikaga helialbumid. Veljo Tormisega lähedalt kokku puutunud muusikud, kooritegelased ja Tormise "jüngrid" meenutavad heliloojat igal tööpäeval kell 13 ja kell 14.
Täna, 3. augusti kell 19 on kavas Tormise suurteose "Eesti ballaadid" kontsert-ettekanne Tõnu Kaljuste dirigeerimisel aastast 2010.
Kõlavad ka legendaarsed Tormise-kavad "Tornikell minu külas" ja "Tormise ring" Eesti Filharmoonia Kammerkoorilt ning need on kavas 4. ja 5. augustil kell 19.
"Raua needmine" on Tormise nädalal erinevas ettekandes eetris iga päev kell 12.05. Kuulata saab teose esmaesitust 1976. aastast, aga ka sloveenia, läti ja ameerika koorilauljate tõlgendusi.

Klassikaraadio vahendab erilisi hetki Veljo Tormise Virtuaalkeskuse avamiselt reedel, 7. augustil kell 14 Kuusalust Kõrveaialt. Otseülekandes saab jälgida sünniaastapäeva kontserte 7. augustil kell 19 Noblessnerist ning laupäeval, 8. augustil kell 19 Viljandi Pärimusmuusika Aidast.

Veljo Tormis on rahvalaulupisikut levitanud ka Klassikaraadio toimetuses. 2005. aastal salvestas Klassikaraadio ansambel helilooja eestvedamisel rahvalaulu "Kui mina hakkan laulemaie" ühiselt loodud sõnadele Klassikaraadio kuulamisest. See salvestus kõlab Tormise-nädalal raadiost igal õhtul kell 17.55.

Vikerraadios on teisipäeval, 4. augustil kell 8.40 "Vikerhommiku" stuudios pärimusmuusik Lauri Õunapuu, et kõneleda Veljo Tormise olulisusest ja regilaulust.

Raadio 4 toob 3.-5. augustini kell 21.05 kuulajateni kolm saadet "Klassikalise muusika tund. Veljo Tormis - 90". Kõlavad nii Veljo Tormise heliteosed kui ka intervjuud Raadio 4 arhiivist. Saatejuht on Irina Svensson.

Raadio 4 teeb kokkuvõtte 7. augustil toimuvast Veljo Tormise Virtuaalkeskuse avamisest ja see jõuab eetrisse 10. augustil kell 12.30.

Veebikanalis Jupiter on Veljo Tormisele pühendatud kolm suuremat rubriiki.

Üheks sarjaks on kokku koondatud valik portree- ja muusikasaateid heliloojast läbi aastakümnete. Varaseim on 1977. aastal valminud "Taasleitud laul" ja värskeim tänavu käesolevaks sünniaastapäevaks tehtud "Veljo Tormis 90".

Eraldi on koondatud Tormise teoste ettekanded läbi aastate:
"Eesti kalendrilaulud" (1973), "Naistelaulud" (1984), "Muistse mere laulud" (1988), "Piiskop ja pagan" (1994), "Sünnisõnad" (1999), "Viimane laev" (2017) jne.
Rahvusringhääling on läbi aegade salvestanud neli esitust Tormise suurteosest "Eesti ballaadid". Kõik need erinevad variandid on koondatud ühte sarja.

Taas tuuakse välja ka 1990. aastal Veljo Tormise kooritsüklist "Unustatud rahvad" valminud 7-osaline saatesari, kus tulevad ettekandele kõik tsükli laulud koos helilooja enda kommentaaridega. Esitab Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Tõnu Kaljuste.

Veljo Tormisele pühendatud saadete kava leiab täismahus menu portaalist:
https://menu.err.ee/1119847/rahvusringhaalingu-programmid-tahistavad-veljo-tormise-90-sunniaastapaeva

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: